понеделник, 28 ноември 2011 г.

ДА ИНВЕСТИРАМЕ ИЛИ ДА ХАРЧИМ?

Това ли е краят?
Разпад на еврозоната би довел до глобален крах, по-лош дори и от онзи през 2008-2009 г., време е за бързи действия, пише авторитетното издание "Икономист"
Дори когато еврозоната е на път да катастрофира, повечето хора предполагат, че в крайна сметка европейските лидери ще направят необходимото, за да спасят единната валута.
Това е така, защото последиците от краха на еврото биха били толкова катастрофални, че нито един разумен депутат не би допуснал това да се случи, коментира "Икономист".
Разпад на еврозоната би довел до глобален крах, по-лош дори и от онзи през 2008-2009 г.

Най-интегрираният от финансова гледка точка регион в света ще бъде разкъсан от фалити и случаи на банково фиаско.
Еврозоната ще се разпръсне на малки парчета или на един голям северен блок и разпокъсан юг.
На фона на взаимните обвинения и провалените договори след неуспеха на най-големия европейски икономически проект, валутните проблеми между сърцевината и тези в периферията почти сигурно ще спре напредъка на единния пазар.
Под въпрос е оцеляването и на Европейския съюз. Заплахата от катастрофи невинаги ги предотвратява.
Шансовете еврозоната да бъде разпокъсана се повишават с тревожни темпове благодарение на финансовата паника, скоростното влошаване на икономическите перспективи и твърдоглавия авантюризъм. Шансовете за безопасно приземяване се топят бързо.
Пазарите, маниите и паниката
Растящите страхове на инвеститорите от разпад на еврозоната доведоха до масов бяг от активите на по-слабите икономики – безразсъдно паническо бягство, което въпреки усърдните действия на правителствата, изглежда, не може да бъде спряно. Поредният пример е Испания.
Макар че победител от изборите на 20 ноември излезе Народната партия, която обеща реформи и затягане на коланите, разходите по заеми на страната скочиха отново.
Правителството бе принудено да плати доходност от 5,1%, което е над два пъти повече спрямо месец по-рано. Доходността по десетгодишните облигации пък надмина 6,5%.
Новото правителство на Рим, ръководено от Марио Монти, също не облекчи ситуацията в Италия.
Белгийските и френските разходи по заеми също се повишиха. А тази седмица търгът на германските облигации се провали напълно.
Паниката, погълнала европейските банки, е не по-малко тревожна. Техните методи за финансиране на едро стават все по-малко, а междубанковият пазар е все по-стресиран, тъй като институциите не желаят да си отпускат заеми.
Фирмите изтеглят депозитите си от банките в периферните страни. Този панически бяг принуждава банките да продават активи и замразяват кредитирането.
Новата кредитна криза може да се окаже по-тежка и от онази, през която Старият континент премина след краха на "Лемън брадърс".
Всичко това в комбинация с най-тежките за всички времена строги ограничения и колапса на бизнеса и потребителското доверие ни навежда на мисълта, че еврозоната ще се изправи пред още по-ужасяваща рецесия през 2012.
Това ще доведе до омагьосан кръг, в който рецесията увеличава бюджетните дефицити, поглъща правителствените дългове и подхранва опозицията на реформите и мерките за съкращаване на разходите. Страховете от последствията пък ще принудят инвеститорите да бягат към изходите още по-бързо.
Изминалата финансова криза показа, че тази спирала може да бъде спряна единствено със смели действия, с които да се върне доверието на пазарите. Шумотевицата около прилагането на спасителния фонд на еврозоната, приет през октомври, не води никъде.
Лидерите на зоната станаха вещи в разговарянето за грандиозни дългосрочни планове за опазване на валутата – по-тесен фискален контрол, нови договори за напредване на политическата интеграция.
Но те нямат почти никакви идея за това как да спрат днешния свиреп пожар.
Германската канцлерка Ангела Меркел може да бъде безмилостно ефективна в политиката. Вземете предвид начина, по който тя помогна за изваждането от играта на Силвио Берлускони.
Кредитната криза обаче е трудна за манипулиране. Заедно с лидерите на останалите страни-кредиторки тя отказва да признае, че пазарите са изпаднали в паника.
Европейската централна банка (ЕЦБ) отхвърля идеята да служи като кредитор
на правителствата, които нямат други възможности и са на ръба. Страхът от създаване на морален риск, при който предлагането на помощ облекчава натиска върху държавите-длъжници да провеждат реформи, изглежда достатъчен, за да се спрат всички спасителни планове.
А това само засилва неспокойствието на инвеститорите за облигациите на еврозоната, дори и за германските и прави възможният крах на валутата още по-вероятен. Това не може да продължава още дълго.
Без съществени промени от страна на ЕЦБ и европейските лидери единната валута може да се разбие на парчета до седмици. Всяко едно събитие – от фалитите на големите банки до колапса на правителствата, може да забие ножа в сърцето на еврото.
През последната седмица на януари Италия ще трябва да рефинансира 30 млрд. евро облигации
Ако пазарите се отдръпнат и ЕЦБ продължи да гледа с безразличие, третият по големина в света суверенен кредитополучател може да фалира.
Може ли да се направи нещо, за да се избегне катастрофата? Отговорът е: Все още да, но мащабът на необходимите мерки расте с всеки изминал момент. Единствената институция, която може да ни осигури глътка въздух, е ЕЦБ.
В качеството си на кредитор от последна инстанция тя трябва да полага повече усилия, за да пази банките, като предлага неограничена ликвидност за по-дълги периоди от време.
Дори ако ЕЦБ откаже това на правителствата, според "Икономист", мащабното купуване на облигации със сигурност би било оправдано от политиката на ЕЦБ, която има свое странно тълкувание за централно банкерство.
Това е така, защото е необходима много по-свободна валутна политика, за да се отблъснат рецесията и дефлацията в еврозоната. Ако ЕЦБ ще следва политиката си на стабилност на цените, тя не трябва да им позволява да падат.
Това значи намаляване на краткосрочните лихвени проценти и преминаване към мащабно "количествено облекчаване" (купуване на държавни облигации). А след като условията в периферните икономики се затегнаха, ЕЦБ ще трябва да купува облигациите им несъразмерно.
Мащабното валутно разхлабване би трябвало да смекчи рецесията и да ни спечели време. За възстановяване на доверието и връщане на инвеститорите обаче се нуждаем от нещо повече от подкрепата на ЕЦБ, преструктурирането на гръцкия дълг и реформирането на Италия и Испания.
Нуждаем се от инструмент, в който инвеститорите да повярват отново. Но това изисква политическо пазарене – финансовата подкрепа, от която периферните държави се нуждаят, в замяна на промените, които Германия и останалите поискаха.
За този инструмент е необходима солидарна отговорност за правителствените дългове. Предложението за неограничен брой еврооблигации бе отхвърлено от Меркел, а и те вероятно нямаше да бъдат одобрени от германския конституционен съд.
Има обаче място за компромиси, както тази седмица намекна Европейската комисия. Една от обещаващите идеи на германския Съвет на икономическите експерти предвижда уеднаквяване на всички дългове в еврозоната над 60% от БВП на дадената страна.
Но Берлин, който все още капризничи за превръщането на валутния съюз в трансферен, където винаги ще трябва да подкрепя по-слабите членки, отхвърли идеята. Това поведение трябва да се промени или еврото ще престане да съществува.
Опасенията от морален риск вече се смекчиха, след като правителствата на всички периферни страни са ангажираха да се променят и затегнат коланите.
Г-жа Меркел и ЕЦБ не могат да продължават да заплашват крехките икономики с изпъждане от еврото и да уверяват пазарите с неподплатени думи, че валутата ще бъде спасена.
Ако скоро не предприеме мерки, германската канцлерка ще разбере, че вече някой друг е взел решение вместо нея.
VESTI.bg
Прочетете и коментиралите публикацията : http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4335471


Експерти вещаят нов световен ред – страните от БРИКС стават по-силни от САЩ
Групата на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка (БРИКС) ще изпревари САЩ по съвкупния си БВП още това десетилетие, което налага идването на нов световен ред. Това се казва в доклад на председателя на управителния съвет на „Голдманд Сакс асет мениджмънт“ Джим О’Нийл. Части от анализа, озаглавен „Карта на растежа: Икономическа възможност в страните БРИКС и извън тях“, бяха публикувани от „Сънди телеграф“.
В текста се посочва, че световната икономика и геополитика са на исторически кръстопът. Според О’Нийл до 2020 групата БРИКС ще задмине Америка, а през 2027 г. Китай ще измести САЩ от челната позиция на най-мощната икономика.
О’Нийл въвежда първи понятието БРИКС, като с него през 2001 година обозначи най-големите развиващи се страни. В настоящия си доклад той признава, че темпът на развитие на петте държави е надминал дори собствените му прогнози. Според него след 10 години растеж на тези икономики е време за преразпределение на световните сили, при което страните от БРИКС да заемат полагащото им се място на масата на водещите икономики.
Като доказателства за твърденията си О’Нийл посочва бурния скок на търговския обмен между държавите в групата. Според анализатора това се дължи на доставките от страна на Русия и Бразилия за Китай и Индия. О’Нийл смята, че другата причина е превръщането на страните от БРИКС „в магнит за чуждестранни инвестиции“. Той твърди също така, че лидерите на страните от БРИКС обсъждат създаването на валута, която да бъде алтернатива на щатския долар. Тя щяла да се полазва като търговска валута в рамките на групата.
„Дори консервативните официални китайски данни показват, че за десет години – между 2001 и 2011 г., потреблението в страната е нараснало с 1.5 трилиона долара. Това е равно на създаването на нова Великобритания“, пише в анализа.
ПО http://www.eurochicago.com/2011/11/eksperti-veshtayat-nov-svetoven-red-stranite-ot-briks-stavat-po-silni-ot-sasht/


СБ: Парирайте кризата с консерватизъм и иновации
Според прогнозите на банката ръстът на икономиките в региона през тази година ще е 3%, докато средният за ЕС ще е 1,5%
Нововъзникващата криза ще засегне и Югоизточна Европа, въпреки че средният ръст на икономиките в региона през тази година е по-голям от този за Европейския съюз.
Това предупреди представителят на Световната банка за България Маркус Репник при откриването на Българския икономически форум в София.
Според прогнозите на банката ръстът на икономиките в региона през тази година ще е 3%, докато средният за ЕС ще е 1,5%. Според Репник страните от Югоизточна Европа трябва да реализират доста по-голям ръст от посочения, тъй като имат да догонват останалите европейски икономики.
Освен това от Световната банка отчитат и развитието на Турция в прогнозата си за региона. Анкара очаква ръст от 7,5 на сто през тази година.
Прогнозите на Световната банката за 27-те страни членки са близки до ревизираните оценки на Брюксел за ръст от 1,6%. ЕК очаква растежът в България през тази година да е 2,2 на сто.
Репник припомни, че с изключение на Турция всички останали страни в региона са малки и отворени икономики и зависят много от износа за Западна Европа, както и до известна степен от средствата, които емигрантите пращат. Според него отговорът на кризата е консерватизъм в макроикономиката и инвестиции в иновациите.
Акцент в поредното издание на Българския икономически форум са начините за привличане на инвестиции в страните от Югоизточна Европа. Държавите от Балканите се ориентират към компании от бързоразвиващите се азиатски икономики.
ПО http://www.pariteni.bg/?tid=40&oid=59351


Ето и една забавна и интересна публикация: «Богат татко, беден татко» : ПО http://investorspend.blogspot.com/

“ПРОБЛЕМЪТ НА БЕДНИЯ МИ ТАТКО БЕШЕ В МИСЛЕНЕТО МУ, ЧЕ ПРАВЕНЕТО НА ГРЕШКИ Е НЕЩО ЛОШО! ПРАВЕТЕ ГРЕШКИ, ЗАБАВЛЯВАЙТЕ СЕ, СТАНЕТЕ БОГАТИ!”
(информацията е от миналата година, но е забавна и поучителна)
Правило единствено - Робърт Кийосаки : Трябва да знаете разликата между активи и пасиви и да купувате само активи. Ако искате да бъдете богати, то е единственото, което трябва да знаете.

http://vbox7.com/play:5919a9e9&ef=1

http://vbox7.com/play:dfd7882f&ef=1

актѝв – Тълковен речник
м., само ед.
1. Спец. (понякога – само мн. активи). Част от баланса на предприятие, съдържаща всички материални ценности и вземания.
2. Най-дейната част от членовете на организация или колектив.
3. Прен. Постижение, заслуги на едно лице или колектив, които се оценяват в тяхна полза. Натрупах голям актив.
Синонимен речник: (същ.) придобивка, заслуга, печалба, полза, добив, облага, изгода, достижение, постижение, успех
(същ.) преимущество, преднина
пасѝв - Тълковен речник
мн. пасиви, м.
1. Спец. Само ед. или само мн. Съвкупност от дългове на една организация или фирма.
2. Прен. Само ед. Отрицателна страна на някаква дейност.
3. Спец. В граматиката – страдателен залог.
Синонимен речник: (същ.) загуба
(същ.) дълг, дългове, задължения
(същ.) вреда, ущърб, опакото, лошото

Привлечи парите с тези фън шуй съвети за богатство
Защо не пробваш с малки промени в жилището да разнообразиш интериора, но и да привлечеш като магнит парите
Древното учение за фън щуй не просто придава уют на домовете ни, но може да повлияе благоприятно както на любовния, така и на сексуалния ни живот. А защо не и на благосъстоянието ни?
Защо не пробваш с малки промени в жилището да разнообразиш интериора, но и да привлечеш като магнит парите със съветите, които екипът на Sin.bg ще ти даде:
Оправи течовете
Според учението течовете са местата, от които изпускаш добрия късмет и шансът за благосъстояние. Намери водопроводчик да оправи тези проблеми и усети как нещата в живота ти се задържат, а не се изплъзват между пръстите ти.
Подреди и изхвърли
Събери всичко непотребно и не на място в кашон и го изхвърли. Запомни, че разхвърляността пречи на енергията да се завърти правилно в жилището ти, а и в портфейла.
Друг вариант е и да дариш ненужното на някоя благотворителна организация, църква или дом. Когато човек дава, той получава.
Почиствай редовно
Прахът и мърсотията пречат на светлината да се отразява в предметите и плоскостите в дома ти. Те не просто създават неприятно чувство, но и спъват късмета ти.
Счупеното не е на късмет
Време е да се отървеш от всички чаши и чинии с отчупени ръбчета, защото именно те са символ на разорението, а не на късмета, както гласи старата поговорка.
Източник: Sin.bg

Няма коментари: