сряда, 5 декември 2012 г.

Ако вземеш всичко от живота, къде да скриеш всичко това! - автор: Епикур

http://www.comdos.bg/media/Решения/2-118-БЛС.doc]
Бивш шеф на БЛС свързан и с ДС, и със сегашните служби за сигурност

Автор: OFFNews Публикувана на 5 декември 2012 в 15:58

Бившият председател на Българския лекарски съюз Андрей Кехайов е бил сътрудник на бившата Държавна сигурност и след 1989 г. е продължил да работи за службите за сигурност в страната.
Това обяви Комисията по досиетата, която днес публикува имената на членовете от ръководството на БЛС, които са били сътрудници на бившата ДС.
Кехайов, който бе председател на УС на БЛС от април 2002 до януари 2009 г., се е подвизавал с псевдонима Жеко.
Вербуван е през 1988 г., когато е на 24 години
Кехайов си отиде от ръководството на БЛС със скандал за злоупотреби с пари. Оказа се, че той е теглил три заема от името на БЛС, без да уведоми управителния съвет. В крайна сметка завеща на съсловната организации близо 500 хил. лева дългове. Злоупотребите бяха огласени от наследилия го на поста д-р Божидар Нанев, който по-късно стана здравен министър в кабинета на ГЕРБ.

http://www.comdos.bg/media/Решения/2-117-БЧК.doc

Комисията не установи принадлежност на лица от Българския зъболекарски съюз
Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия на основание чл. 26, ал. 1, т. 3 от Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия извърши проверка на лица чл. 3, ал. 2, т. 4 и чл. 21, ал. 2 – председателите, заместник-председателите, главните секретари и членовете на управителните съвети на Българския зъболекарски съюз. Проверени са 58 лица. Три лица не подлежат на проверка по силата на чл. 26, ал. 4 от закона.
Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия не установи принадлежност към органите по чл. 1 от Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия

http://bg.time.mk/read/9fcb0f865e/7a2c92620c/index.html - Парламентът прие увеличението на пенсиите
Коледните пенсии ясни около 8 декември
05.12.2012 / 15:57/ БНТ
От изпълнението на бюджета към ноември ще стане ясно дали ще има коледни добавки към пенсиите. Финансовият министър обясни че, ако и през миналия месец има дефицит, допълнителни пари към пенсиите няма да има. Това обаче ще стане ясно около 8 декември. Бюджетът в края на октомври излезе на около 74 милиона лева дефицит.

Според Дянков това е очаквано, тъй като в бюджета за 2012 година е заложен дефицит от 1,3% или близо милиард лева. Въпросителната към момента са европейските плащания. Изчисленията на Дянков показват, че Брюксел ни дължи близо 800 милиона лева. Ако Брюксел ни възстанови тези пари в близките дни, бонусите също ще станат възможни.

Файненшъл таймс описва “криволичещия път към стабилността” на България
Автор: OFFNews Публикувана на 5 декември 2012 в 16:20

Обширен репортаж под заглавие “България по криволичещия път към стабилността” публикува авторитетния вестник “Файненшъл таймс”.

Сравнете случващото се в България със ставащото в околните й държави – икономическата криза в Гърция, надигащата се безработица в бивша Югославия, политическите проблеми в Румъния – и ще ви дойде на ум една фраза: “Ние сме абсолютният остров на стабилност”, както казва президентът Росен Плевнелиев, пише авторът на статията Нийл Бъкли.

“Това твърдение, което мнозина висши представители на властта в България повтарят, не е безпочвено. Въпреки че икономиката се сви с 5,5 на сто по време на световната рецесия през 2009 г. – за разлика от съседните й Сърбия, Румъния и Гърция – България не поиска спасителен план. Оттогава тя е отчела 13 последователни тримесечия на растеж, макар и съвсем слаб”, пише изданието.

По-нататък се отбелязва, че с един от най-ниските бюджетни дефицити и държавни дългове в ЕС, България е една от само три страни заедно с Финландия и Дания, които покриват изцяло Маастрихтските критерии за членство в еврозоната.

В страната не е имало масови улични демонстрации срещу строгите бюджетни икономии, макар и да са се организирали отделни протести по конкретни проблеми, се казва още в публикацията. Според автора правителството на Бойко Борисов може да се окаже първото в посткомунистическа България, което може да повтори мандата си и след парламентарните избори.

„Не може да подценявате харизмата му. Рейтингът му е висок. Хората му имат доверие”, казва за бившия полицейски началник и носител на черен пояс по карате Борисов Огнян Шентов от Центъра за изследване на демокрацията.

Под повърхността на стабилността обаче дебне недоволство за състоянието на демокрацията, за това колко още трябва да се направи в борбата срещу корупцията и организираната престъпност и за нуждата от значителни реформи за укрепване на перспективите за растеж. България остава най-бедната страна в ЕС с най-ниски средни заплати, отбелязва “Файненшъл таймс”.

Публикацията в авторитетния вестник вероятно е резултат от плановете на правителството в София за утвърждаването на положителния образ на страната в чужбина, отбелязва Mediapool. През май правителството одобри отпускането на един милион лева за държавна реклама като част от Комуникационната стратегия на България за ЕС. Различните оперативни програми дават средства за публикации в български и чужди медии за популяризиране добрите практики на страната ни. Оперативна програма “Регионално развитие” например предвиждаше публикации във “Файненшъл таймс” и “Икономист”, припомня новинарският сайт.




Няма коментари: