вторник, 25 август 2009 г.

РАННИ НОВИНИ НА 26 АВГУСТ 2009

ПО ОБЕКТИВНО

Ани Крулева: Топследователят Ботьо Ботев заличи дирите от касапницата в Белите брези!
Прикриха много неща от трагедията, в която ченгета убиха свои колеги, спомня си бившата шефка на НСлС Ани Крулева за "ювелирната" полицейска операция в "Белите брези". За Иво Карамански тя е твърдо убедена: държаха го в затвора, за да му съсипят бизнеса. Имаше мерак да е известен – това му изяде главата, твърди още следователката.

Прикриха много неща от трагедията, в която ченгета убиха свои колеги, спомня си бившата шефка на НСлС Ани Крулева за "ювелирната" полицейска операция в "Белите брези". За Иво Карамански тя е твърдо убедена: държаха го в затвора, за да му съсипят бизнеса. Имаше мерак да е известен – това му изяде главата, твърди още следователката.
Ани Крулева е родена на 10 септември 1941 г. в София. 20 години работи в прокуратурата. През 1992-1997 г. е член на Висшия съдебен съвет. С Указ на президента Желев от 13 април 1992 г. е назначена за директор на Националната следствена служба /НСлС/. От 1995 г. е адвокат по наказателни дела в Софийската адвокатска колегия. Провокирана от поредното измислено четиво за трагедията “Белите брези” по време на гангстерската война, Ани Крулева реши да разкрие истината, като много от фактите виждат бял свят за пръв път.
- Тези дни клиентът на прокуратурата Боби Цанков стартира претенциозна седмична рубрика с “истината” за Иво Карамански и за “кървавата баня” в кв. “Белите брези”. Каква всъщност е истината?
- Случилото се на 14 януари 1994 г. в кв. “Белите брези” е едно от най-мъчителните ми преживявания. Рано сутринта ми звънна моят първи заместник Александър Новков, дойдоха, взеха ме и отидохме в следствието на ул.“Майор Векилски”. Там всички бяха съсипани... Беше жестока история. Тя си има предистория и следистория. Тогава много се говореше за т. нар. гангстерска война в София. През 1992 г. ми бе възложено от вътрешния министър Соколов да приберем задържаните в Чехия Димата Руснака, Иво Карамански и другите нашумели по-късно лица, повечето от които вече са на оня свят. После се случиха и първите гръмки убийства - на Крушата, Мечката, престрелката в “Дружба”, където се изпозастреляха хората на Иван Кудев и една пазарджишка групировка, погромът срещу Слави Бинев в “Дескрим” и т.н. При тази прелюдия на т.нар. гангстерска война не чух някъде в МВР да се предлагат някакви мероприятия, свързани с първите избивания между групировките. Чак по-късно, след касапницата в “Белите брези”, следовател ми донесе да подпиша със задна дата готови и съвместно “проведени” мероприятия за ликвидиране опасността от “гангстерска война”. Мероприятия с две години задна дата! Отказах. Но да се върнем на “Майор Векилски”. Когато се запознах с материалите за престрелката, бях ужасена.
- Какво толкова ви ужаси?
- В дома на бившия шеф на издирването Иван Иванов в кв.“Белите брези” бяха отишли на гости “топследователят” Ботьо Ботев, офицерът от МВР Григор Вълков и... двама сподвижници на Иво Карамански?! За да си говорят! Без никой да знае, без никой да им е възлагал подобна задача?! Преди това обаче нашите се обадили и поискали барети. Да ги охраняват... На началника на баретите Краси Петров не му е било тогава до това да проучва за какво точно е това искане, пък и то идва от висши офицери - първи приятели на главния секретар Коста Богацевски и на министъра Виктор Михайлов. Смее ли да не изпълни нареждането! Беше изпратил някакво новобранче с “Калашник” и още три барети с пистолети. Всичките цивилни. И само един - с бронежилетка. Оказва се, че в същия блок, където е апартаментът на Иван Иванов, живее и Ботьо Ботев, но в друг вход. Пред вратата на Ботьо остава тоя с бронежилетката да пази... жена му. Другите трима се запътват към входа на Иван Иванов. Преди да тръгнат по стълбите, младият с “Калашника”, казва се Билев - брадясал, с дълго манто, неволно или просто за да се изфука, разтваря пеша на дрехата си и отдолу се показва автоматът. Наблизо си играят няколко тийнейджърки и една от тях вижда оръжието. Влизайки в дома на Иванов, Ботьо и Вълков оставят баретите Георги Георгиев-Индианеца и Марин Чанев на стълбищната площадка. Единият - пред апартамента, другият – пред съседната врата встрани. Не са били в никакво входно антре вътре в жилището на домакина Иван Иванов, както Ботьо Ботев после обяснява. Третата барета с “Калашника” – Билев, се качва на горния етаж. Значи, за да пият началствата при Иван Иванов, три барети трябва да ги пазят!
- Пили ли са, или са водили важни разговори?
- Малко търпение. По същото време в столичната дирекция на МВР на площад “Възраждане” някой си празнува рождения ден и 90 процента от ръководния състав е там. Когато тийнейджърките от блока се обаждат, се докладва на главния дежурен и пращат БМБ-та - група от отряда за борба с масовите безредици. Това поделение беше много добре подготвено, с млади, но подбрани служители. Пристига групата на БМБ и няколко човека се насочват към входа. Влизат. Първи са Митьо Петров и Димитър Смилянов, който пази с гърдите си офицера зад него. Качвайки се по стълбите - дали от страх или без да иска - баретата Билев прищраква “Калашника”. Това допълнително убеждава БМБ-тата, че горе има бандит. Ами че те изобщо не знаят къде влизат, кой живее там, кой яде и пие вътре. Никой не им е дал никаква информация! Знаят само, че цивилни и небръснати мъже с оръжие са влезли в този вход. Щом чува прищракването, Митьо, който върви пръв, открива стрелба, Димитър Смилянов зад него също почва да стреля нагоре по посока на баретата, която е прищракала. И всъщност Индианеца и Чанев се превръщат в мишена, простреляна от упор! Когато почва стрелбата, Индианеца чука на вратата : “Ботьо, моля ти се, отвори!” Чука, моли се, но никой не му отваря, за да го вмъкне вътре и да го спаси. Вместо това, отвътре, от апартамента на Иванов също започва стрелба... - Направо през вратата?
- Не, вратата леко се открехва, стреля се и пак се затваря - въпреки молбите на баретата, не го пускат вътре.
- Как така!?- Сигурно са решили, че гърмят някои, дето са дошли да ги убиват... Баретите са оставени на площадката като пушечно месо. В последния си миг от живота, Георги Георгиев-Индианеца успява да извади окървавената си служебна карта.Когато БМБ-тата се качват и виждат, че са разстреляли колеги... Всички реват. Сядат на стълбите и реват. - А в апартамента какво става?
- Тия вътре, които си водят разговорите на бутилки марково уиски, като почва стрелбата, звънят на Софийско градско управление и искат подкрепление, понеже били нападнати. Подкрепленията тръгват. Добре че по някакъв начин успяват да ги уведомят какво става и колата им се връща. Иначе кой знае, може би подкрепленията пък щяха да избият БМБ-тата... - Страхотия!- Междувременно вратата на апартамента се отваря и височайшите офицери извеждат хората на Карамански. Казват на оплакващите труповете БМБ-та: спокойно, това са наши хора. Преди това от прозореца на жилището на Иванов изхвърлят оръжия. Оръжията са повече от хората вътре. Опитните офицери Ботев и Вълков, които знаят, че такова разследване е от компетентността на Софийска градска прокуратура и Националната следствена служба, си викат прокурор от Военна прокуратура?! Не уведомяват все още никого другиго. След идването на прокурора БМБ-тата са отпратени и започва едно... чистене!
- Какво чистене?!
- Събират се проектили, мият се кървави следи... Следи от изстрелите има няколко етажа по-нагоре. Замита се всичко – кой, как, къде е стрелял. Чисти се, чисти се, заличават се следите на местопроизшествието. Аз не съм имала друг такъв случай в практиката си.
- А военният прокурор?
- Следите са заличавани с негово знание, негово благоволение и в негово присъствие! Престрелката става през деня, а ние сме уведомени чак на другата сутрин. Тогава ни се дават и материалите. Когато отидохме на “Майор Векилски”, и ние ревахме. Всички. След което почнахме работа. Министър Михайлов не беше в София, беше на лов. Премиерът Беров го върна. Идва министърът, идва и главният секретар Богацевски и веднага се почна едно говорене против БМБ-тата, - колко били виновни...
- А вие?
- Какво ние? Мълчим. Какво да кажем? След като министърът и главният секретар се изприказваха против БМБ-тата, си тръгнаха. Тогава Сашо Новков каза: госпожо Крулева, моля ви вземете делото в дома си, защото ще дойдат пак и ще ми го искат да го “поправят”. Взех делото. После разбрах, че цяла нощ са му звънeли на Сашо. Но на мен никой не посмя да ми се обади. Почнахме работа по “Белите брези” и тя продължи, докато... във Висшия съдебен съвет се смени подсъдността и военните прокурори поеха делото. Това, което ние бяхме събрали, това и си остана. След нас никой нищо не свърши. Беше образувано наказателно дело в Софийския военен съд срещу БМБ-тата Митьо Петров и Димитър Смилянов. Това дело мина през всички инстанции на Военния и Върховния съд, така че то се съхранява в Съдебната палата, не може да изчезне. Най-интересното беше, че след като напуснах следствието и станах адвокат по наказателни дела /но си останах член на ВСС до 1997 г./, един ден при мен дойде Смилянов и поиска да поема защитата му. Даниела Доковска пък беше адвокат на Митьо Петров. Обстановката по време на засекретения процес беше изключително тежка. Нямаше публика, нямаше журналисти. Самото дело беше образувано от покойния прокурор Николай Колев, когото главпрокурорът Татарчев непрекъснато предлагаше за зам.-главен прокурор и ВСС непрекъснато го отхвърляше. Колев наложи правна квалификация умишлено убийство - с всичките най-тежки придружаващи квалификации на най-тежките убийства. Пълен абсурд. Не бях срещала такава преднамереност, такова нечестно отношение. Разпитвахме Ботьо Ботев и Григор Вълков, който беше въоръжен с ПСМ – пистолети, които имаше на въоръжение само при дамите-следователи. Това оръжие е от забранените, защото убива, където и да попадне изстрелът, понеже е с дебалансирани куршуми. С такова оръжие беше стреляно отвътре, от апартамента на Иванов.
- Значи е стрелял Григор Вълков?
- Зададох му този въпрос. Всички разбраха значението му... Разпитвахме и министъра Виктор Михайлов. Иван Иванов – също. Председателят на съда задаваше много остро въпросите. По мое искане, след като го разпитахме, съдията остави Ботьо Ботев в залата, за да не излезе навън и да обясни на следващия какви въпроси му се задават. Ботьо отричаше, че са пили. С военния прокурор се бяха погрижили за замитането на всички следи веднага след стрелбата. Когато го попитах защо не е отворил вратата, когато Индианеца е викал “Ботьо, моля ти се, отвори!”, и защо не го е дръпнал вътре в антрето, за да го спаси, след дълго увъртане накрая Ботьо рече: Страх ме беше... - В крайна сметка как приключи делото?- Митьо Петров получи 5 години ефективно. Моят клиент Димитър Смилянов го осъдиха на поправителен труд, което беше удръжка от заплатата му в МВР. Заведох дело в Софийския градски съд и една съдийка, която после много израсна в йерархията, го възстанови на работа. И Смилянов се върна в МВР - напълно побелял. Участва в ареста на Димитър Джамов. Дори получи награда. Повече от половин година редовно ми се обаждаше. Сетне ми се обади един от ръководителите му, а междувременно – родителите му. Искаха синът им да бъде вкаран в психиатрия...
- Защо?!
- Срамуваха се от него. Успяха да го вкарат в Курило, но той избяга. Дойде при мен по халат и джапанки: “Крулева, искат да ме освидетелстват, лекарите казват, че съм агресивен и искат пари от мен - кажи ми, такъв ли съм?” Шефовете му пък ми бяха казали, че никой не иска да излиза с него на задача, защото той говори само за “Белите брези”. Това му беше станало фикс идея. След психиатрията се прибра в родното си село, имаше си приятелка, която му роди дете. Два пъти беше задържан в четири сутринта без никакъв повод, служители на МВР му се заканваха по телефона. Явно бяха хора, които са смятали, че баретите наистина са убити безсмислено. На Смилянов му остана един завинаги съсипан живот... Мисля, че и баретите, които напуснаха поделението на Краси Петров, не бяха справедливи към него. Той не можеше да не изпълни заповедта на висшестоящите.
- Казвате, че “гангстерска война” на практика не е имало. А стрелбата пред ресторант “Севастопол”? Къде във всички тези истории е Иво Карамански-Кръстника?
-Две години – между 1995-а и 1997-ма - чрез журналисти или други познати Иво Карамански беше искал аз да му стана адвокат. Две години отказвах. Тогава той лично позвъни в кантората ми. Реших да разговарям с него. Попита ме къде можем да се срещнем и аз му казах: в кантората ми, разбира се. Той ме пита: а защо в кантората? Ами защото аз не пия и не пея, викам му! /Понеже няколко дни по-рано в пресата се беше появила снимка, на която той и главпрокурорът Иван Татарчев пееха в някаква кръчма на Ивановден./ Карамански се обиди и затвори. Минаха няколко седмици и пак се обади: Крулева, вие не ме познавате, аз не съм от тази категория, от която си мислите, че съм. И се съгласи – може и в кантората. Видяхме се и го попитах – добре, има толкова много бивши прокурори и следователи, които се занимават с подобни дела, защо искате аз да ви бъда адвокат? Каза ми: щом дам една чанта с пари на някой адвокат да я занесе на някой съдия или прокурор, тоя за мен вече не е адвокат. Искам истински адвокат, като вас. Този комплимент сработи и наистина се заех с делото му. Запознах се със съпругата му Галя Лукановска – изключителен човек. Видях се и с Клара Маринова, която му беше пресаташе и пиар по това време. Видях и един от хората му, които са били в апартамента на Иван Иванов при стрелбата в “Белите брези” – Сава Бабаиди. Излишно е да обяснявам, че от него получих още по-пълна картина картина какво е ставало вътре.
- Тогава Карамански е бил в затвора, за да го опазят жив?
- Първото, което ми разказа той, беше, че не е бил в затвора. И че не са водени никакви разговори с Иван Чобанов. Във всичко това няма никаква истина.- Каква е тогава истината?Карамански сам отива на няколко пъти в полицията, за да се предаде. Излизат оперативните навън и му викат – бързо се махай оттук, че наоколо са борчетата! Всъщност цялата борба тогава е между “ВИС” и неговата “Корона инс”. И полицаите не са го убеждавали да се предаде, ами са го отпращали! Делото, по което го защитавах, бе за побоя и грабежа в казиното “Богат-беден” - на Чико. От всички дела, които са ми минавали през годините като прокурор, това беше най-смехотворното! Някакви дребни крадци на злато до време се отчитали на “Корона инс”, а после били придърпани от ВИС. В “Богат-беден” не е бил Иво, а хора от охраната му.
- Той къде е бил, докато вътре се млатят?
- Бил е някъде навън. Не имало нито побои, нито грабежи. Просто са си изяснявали въпроса – защо вече давате на тях, а не на нас? Имало е един счупен нос - не на клиент, не на човек от ВИС дори, а на един от дребните крадци. Но това дело беше използвано, за да се блокират всички сметки на “Корона инс”, да се блокира бизнесът на Иво. Блокираха и приятелката му Галя Лукановска, която си имаше собствен бизнес. Това беше целта. Не знам защо си мисля, че цялата история около Маргините днес е със същата цел – блокиране на бизнеса им. Точат се някакви дела, точат се - нищо, но им ликвидираха бизнеса. Когато навремето прочетох делото на Карамански и си направих справка за миналите му осъждания, стигнах до извода, че той изобщо не е криминално проявен. Имаше нещо за дребни кражби, имаше реабилитация, но нищо съществено нямаше. Неговата слава на Кръстник тръгна от изпълнението му на Песента на Кръстника на онзи концерт на Лепа Брена. Имам плочите му, подари ми ги. Слабото му място беше, че търсеше публичност. На една от последните ни срещи бяхме на една масичка в “Радисън”, срещу парламента. Взеха да излизат депутатите. Той почна да ми ги показва: ей тоя ми регистрира фирмата, ей оня беше в “Корона инс” - здравей на този, здравей на онзи...
- А охраната му?
- Пазеха го руснаци. Седяха на нашата маса - погледах ги една-две секунди и моментално се преместиха. Явно с годините не съм си изградила мил поглед към подобни типове. Имам си свои изводи и заключения за причините за подобна охрана, но не искам да ги споделям. А преди това го пазеха офицери от НСС. Питам го: защо? И той ми казва: ами те и без това са ми непрекъснато по петите, по-добре да ме виждат какво правя...
Едно интервю на Славей КОСТАДИНОВ

Кушлев погна пловдивски бизнесмен
Комисията "Кушлев" заведе в Пловдивския окръжен съд дело срещу бизнесмена Енчо Енчев за отнемане на имущество за близо 850 хиляди лева. 37-годишният Енчев има фирми в Пловдив и в Приморско. Той се занимава с продажба на недвижими имоти и заеми срещу ипотеки чрез компанията "Интер груп", припомня БНР. От комисията са установили, че от 1990 до 2008 година Енчев е извършил почти трикратно по-големи разходи от декларираните си приходи. Той вече е съден за данъчна измама, като присъдата е влязла в сила през 2004 година. През 2005 и 2007 година Енчев е разследвани за източване на ДДС. Предварителното производство обаче е прекратено заради липсата на достатъчно доказателства за образуване на съдебно дело. С днешна дата Комисията "Кушлев" настоява от Енчев да бъдат отнети в полза на държавата недвижим имот и гараж в Пловдив, лек автомобил, левовата равностойност от продажбата на шест апартамента и пет леки автомобила, както и дружествени дялове.

Нарушения при строежа на магистрала Люлин
Турската фирма "Мапа Дженгиз", която изгражда магистрала "Люлин", погазва грубо не само българското законодателство и Кодекса на труда, но и основни човешки права. Това твърди лидерът на КНСБ в Перник Наташа Ангелова, цитирана от БНР. По думите й, на обекта няма нито условия за безопасна работа, нито тоалетни, бани или топла вода. На работниците не се заплаща за извънреден труд, въпреки че работят по 9-10 часа на смяна, допълни Ангелова. След като научили, че за нарушенията са подадени сигнали, от фирмата са предприели репресии срещу трима синдикалисти, твърдят от КНСБ.

Запалиха мерцедеса на приятел на Лозенеца
Запалиха мерцедес, паркиран пред къщата на Кирил Маринков Лозенеца в септемврийското село Лозен. Инцидентът е станал в 3.00 часа в понеделник, касае се вероятно за умишлен палеж от неизвестни на този етап извършители, потвърди говорителят на пазарджишката полиция Мирослав Стоянов. Изгорелият автомобил е собственост на 45-годишен бизнесмен от Сърница. Лозенеца, който доскоро излежаваше 4-годишна присъда за сводничество и укриване на данъци, е подал сигнал в пожарната, но докато екипите пристигнат автомобилът е изгорял.По думите на съпругата му, той не е управлявал този автомобил. Лозенеца също притежава мерцедес, който в момента е в сервиз. Според отлично информирани източници става въпрос за разчистване на стари сметки.Работата по случая продължава.Кирил Маринков е брат-близнак на Методи Мариков, който беше разстрелян при показното убийство на бай Миле в кв. Овча купел в София. Името му нашумя след като бе замесенo в секс скандала с екскмета на Пазарджик Иван Евстатиев. В хода на делото непълнолетна свидетелка твърдеше в показанията си, че бившият градоначалник е ползвал услугите й за руска делегация. За доставчик на живата плът тогава бе сочен Лозенеца. Съдът излезе с оневинително решение за Евстатиев.

Сметките за парно подлудиха софиянци
Мъж нападна с нож експерт от Федерацията на потребителите в приемната на организацията в София. Инцидентът е станал, докато над 30 столичани са изчаквали своя ред, за да се оплачат от силно завишените според тях сметки за изминалия отоплителен сезон. Внезапно обаче един от тях е нападнал служител на федерацията, който преди това го е помолил да не пуши и пие кафе в коридора с много хора. Експертът успял да се защити и задържал мъжа до идването на полицията. Павел Кърлев, изпълнителен секретар на Федерацията на потребителите, коментира, че подобни случаи не са рядкост. Той добави, цитиран от БНТ,че това е третият или четвъртият подобен инцидент. По думите на Павел Кърлев сметките за периода октомври 2008 до април 2009 в сравнение с предходния отоплителен сезон са с около 20-30% по- високи.От тези фактури излиза, че някои семейства са живели в сушилни или в пещи за топене на цветни метали, отбеляза той.Във връзка с газовата криза от януари месец тази година Кърлев обясни, че е повдигнат колективен иск в Софийския градски съд. 153 семейства искат обяснение защо е фактурирано, че са били отоплявани 31 дни, като според тях това въобще не е било така.

Защо плащаме на Топлофикация?
Едва ли има гражданин, живеещ в София и обвързан към „Топлофикация"-София, който да не си зададе логичния въпрос „Защо да плащам на „Топлофикация?" Въпросът е логичен, за разлика от сметките, които хората са принудени да плащат. От години хората са подлъгвани, че откритото обирджийство с нещо толкова фундаментално като топлата вода и парното през зимата, в края на краищата ще се промени. Публичното дело срещу Вальо - Топлото имаше по-скоро ефект на запушване на устата, нещо като показна акция, която да покаже, че държавата застава на страната на своите граждани. Този ефект обичайно продължава до следващата изравнителна сметка и новите безумия.В интервю пред Нова телевизия Павел Кърлев, председател на Федерацията на потребителите отново заяви нещо, знайно отдавна, че масово абонати на „Топлофикация - София" се оплакват от по-високи сметки за изминалия отоплителен сезон.Оказва се, че разликата в тазгодишните и сметките от миналия отоплителен сезон е 20 - 30%. Най-безумното от всичко е, че в този период, за който в момента плащаме още по-скъпо, имаше газова криза и парно на много места почти нямаше.Във връзка с газовата криза от януари Кърлев обясни, че повечето от потребителите знаят, че има дело в Софийския градски съд, където трябва да се обясни защо е фактурирано, че са били отоплявани 31 дни, като това въобще не е било така. Друг абсурд, който и до днес продължава е, че в сметките се калкулира енергия, която радиаторите не могат да излъчат. Още един факт от абсурда „Топлофикация" във фактурите цената на топлинната енергия е изписана 0.08 и още четири знака след това. По един закон за БНБ - в България цените и разплащанията се извършват с лев до втория знак, т.е. стотинките, коментира Кърлев. Така за два сезона може да се събере скромната сума от 360 лв. Софийската Топлофикация, обаче, предпочита да я съдят, отколкото да промени практиката си и да спазва закона.Според Кърлев, хората, които не си плащат парното са хората с гражданска позиция, защото „тези 60% от населението, ако се увеличат на 80%, Топлофикация" ще се принуди да промени нещо". Като пример той даде топлофикацията във Варшава. „Тогава беше нужно само пет - шест човека да излязат със сметките си, да ги покажат в медиите и варшавяни като под команда за два месеца спряха да плащат и тогава сегашният им президент, кмет на Варшава каза - моите граждани не желаят тази услуга и затвори топлофикация, но не я продаде, коментира КърлевМежду 60 и 80 души с оплаквания от сметките за парно чакат почти всеки ден пред федерацията. „Толкова години не може „Топлофикация - София", пък и другите топлофикации, да се приведат в изискванията на закона. Толкова години те продължават да начисляват някакви енергии, които вие като погледнете фактурите си излиза, че живеете в сушилни, в пещи за топене на цветни метали", каза още председателят на Федерацията на потребителите Павел Кърлев.

Митьо Очите се споразумя с прокуратурата за 4 години и 9 месеца затвор
Четири години и девет месеца лишаване от свобода е наказанието за Димитър Желязков - Митьо Очите, което разпореди Врачанският окръжен съд днес.Присъдата е постановена след постигнато споразумение между прокурора и защитника на обвиняемия. Обвинението срещу Желязков беше за организиране на престъпна група за трафик на хора, склоняване към проституция и пране на пари заедно с Йордан Тонов-Пръча.Присъдата влиза в сила от днес, тя е окончателна и не подлежи на обжалване, поясни съдия Благовест Димитров.
Престъпната група на Йордан Тонов-Пръча беше разбита през октомври 2008 г. На 12 ноември миналата година Желязков беше привлечен като обвиняем за организирането и ръководеното на групата заедно със сочения за лидер Тонов. През последния месец, освен него съдебно споразумение сключиха още десетима от общо 14 обвинени по делото.Очите ще изтърпи остатъка от наказанието си в затвора в Белене при строг режим. Съдът признава излежаното от Желязков време досега, което е около две години. То е по друга присъда от 4.г и 6 м. затвор, постановени от съда в Бургас заради наркоразпространение, също след споразумение между Очите и дъръжавното обвинение. Според Наказателния кодекс важи по-тежкото наказание, т.е. Желязков остава да излежи по-малко от 3 години.

Южна Корея изведе в орбита първата си космическа ракета-носител
Южна Корея изведе в орбита първата си космическа ракета-носител, съобщи Асошиейтед прес.Ракетата трябваше да изведе в орбита научно-изследователски спътник с тегло 100 кг. Малко след старта Асошиейтед прес съобщи, че спътникът не е навлязъл в предвидената орбита.Двустепенната ракета "Наро-1" стартира от космическия център Наро, разположен на остров близо до южното крайбрежие и построен с помощта на руски експерти.Първата степен е на течно гориво и е произведена в Русия. Втората степен е на твърдо гориво и е разработена от южнокорейски специалисти. Спътникът е изцяло южнокорейска разработка. Общото тегло на ракетата е 130 тона, дължината й е 33 метра, а диаметърът - 2,9 метра.Първоначално стартът на ракетата бе насрочен за края на юли, но поради технически неизправности изстрелването бе отложено няколко пъти.Това е първият старт на южнокорейска ракета от космически комплекс в страната. От 1992 г. Южна Корея е извела в орбита 11 спътника с чуждестранни ракети-носители. Стартът на южнокорейската ракета бе даден четири месеца след като Северна Корея обяви, че ще тества ракета носител, с която се готви да изведе спътник в околоземна орбита.Експериментите на Пхенян предизвикаха сериозни подозрения, че всъщност става дума за изпитание на балистична ракета с голям обсег. Съветът за сигурност на ООН обвини Пхенян, че нарушава резолюциите на световната организация, с които на Северна Корея се забранява да разработва програми в сферата на балистичните ракети, способни да носят бойни заряди.Пхенян обяви, че ще следи внимателно международните реакции на усилията на Южна Корея да изведе ракета-носител в космоса.

НАСА отложи старта на совалката Дискавъри
НАСА отложи старта на космическата совалка "Дискавъри" заради неблагоприятни атмосферни условия, съобщи Ройтерс.Най-близкият удобен момент за стартиране на мисията е в сряда 26 август в 5 часа и 10 мин. по Гринуич."Дискавъри" трябваше да излети днес от космодрума в Кейп Канаверал, Флорида, в 8:36 часа българско време. Екипажът на мисията е 7 души, 6 от които са астронавти на НАСА, а един е от Европейската космическа агенция.По план совалката трябва да се прикачи към Международната космическа станция (МКС) в ранните часове на четвъртък, като ще остане там до 5 септември. През това време астронавтите ще направят три излизания в открития космос.Освен това "Дискавъри" трябва да достави на МКС провизии, лабораторно оборудване, както и опитни мишки за провеждане на експерименти на борда на станцията.

ПО ФОКУС

РИА Новости: Аржентинските наркомани вече могат свободно да употребяват марихуана
Буенос Айрес. Върховният съд на Аржентина изключи от наказателния кодекс точката за притежание на марихуана в неголеми количества, подчертавайки, че правителството ще продължи да се бори с наркотърговците и ще се опита да излекува употребяващите наркотика, като не ги изпраща в зад решетките, предаде РИА Новости.

Днес ще бъде изстреляна совалката „Дискавъри”
Вашингтон. Специалистите от НАСА взеха решение да изстрелят совалката „Дискавъри” днес в 1.10 ч. източно-американско време, предаде РИА Новости.„След анализ на метеорологичната прогноза бе взето решение стартът да бъде насрочен за 1.10 ч. на 26 август”, посочи говорител на НАСА.
Вчера стартът бе отложен заради разразилата се буря в района на космодрума.

Правителството на Молдова днес ще подаде оставка
Кишинев. Правителството на Молдова днес ще подаде оставка във връзка с изтичането на мандата му и предстоящото формиране на нови органи на властта, съобщи пресслужбата на молдовското правителство, цитирана от Интерфакс.Заседанието на правителството ще се проведе през втората половина от деня.

Френските банки се съгласиха да понижат размерите на бонусите за мениджърите си
Париж. Най-големите френски банки се съгласиха да понижат размерите на бонусите, които те изплащат на своите топ-мениджъри, предаде Би Би Си.Решението бе взето след среща на банковото ръководство с президента на страната Никола Саркози. Според изявлението на банкерите, размерът на поощренията за служителите ще се изчислява в зависимост от дългосрочните прогнози за приходи. Според Саркози подобен подход трябва да се използва и в други страни по света.

ПО БНР

М.Плугчиева: Министрите не са наясно какво е свършено

Меглена Плугчиева, депутат от Коалиция за България, замeстник-председател на Парламентарната комисията по европейските въпроси и усвояване на еврофондовете
БНР, "Хоризонт", предаването "Преди всички"

Водещ: Отново неодобрение по свършеното от страната ни в процеса на работа по европейските оперативни програми регистрирахме през последните дни. Информация, че българска делегация ще ходи да се моли за отсрочка в Брюксел по този въпрос, на 9 и 10 септември, пръв съобщи през почивните дни премиерът, а вчера официално от Европейската комисия потвърдиха, че връщат оценките за съответствие по четири от оперативните програми. Българският еврокомисар Меглена Кунева разтълкува това като въпрос по-голям от забавени плащания и като своеобразна оценка на готовността, на умението ни да се работи в тази сфера. Как приема тези последни информации и г-жа Меглена Плугчиева, депутат от Коалиция за България, зам.-председател на Комисията по европейските въпроси и усвояването на еврофондовете в парламента, както и бивш вицепремиер, който отговаряше за еврофондовете. Добро утро, г-жо Плугчиева.

Меглена Плугчиева: Добро утро.
Водещ: Кажете ни, от пет оперативни програми четири ни връщат. Защо и чия е отговорността за това?

Меглена Плугчиева: Явно, че не се казва или цялата истина съвсем умишлено, или просто става дума за непознаване на процедурите. Трябва да припомня, че става дума за една обикновена, рутинна процедура, която се прилага във всички 27 страни-членки, а именно се оценява системата за управление и контрол на отделните оперативни програми и съответно тази оценка се дава от нашата одитна агенция, като нашата одитна агенция е изпратила тези оценки, и то като положителни, в Брюксел, и в същото време като приложение на документите е дала и списък на пропуските, които все още има за довършване. На базата на тази информация ЕК връща тези четири оценки с препоръката да бъдат отстранени последните пропуски, за да може наистина тези системи да бъдат приети като системи, работещи, с положителна оценка. Това е процедурата, която тече. И тук не става дума нито за загубени средства, нито за опасност да бъдат загубени такива, каквито са днешните интерпретации в пресата. Аз съм изумена от това, което днес се създава и така се създава една еуфория и как всичко е провалено, как всичко е загубено, което изобщо не отговаря на истината, и е редно да се поискат справките и да се покажат цифрите, и да се спре с този мазохизъм национален, който проявяваме. И какво значи това – отиваме в Брюксел, камо ли не да се молим, да ударим едно коляно на Високата порта, и те там ще ни разберат. Нали същите тези хора знаят какво е правено цялата година? И нали вчера Денис Абът излезе, и каза точно това – нормално, както и на другите, и на вас се случва да върнем и сме върнали. Поправете се и съответно след това ще продължим напред, като не става дума изобщо за загубване на средства. И мога да ви покажа и да ви изпратя съответната документация и решения на ЕК и регламенти, така че няма опасност от загубване на средства. Но ако продължаваме да говорим този месец само, без да работим, то тогава реална опасност наистина ще има, защото крайният срок, в който ние трябва да получим положителна оценка на съответствие и да сме поискали междинните плащания по отделните програми, е 21 ноември 2009 г., когато изтича двегодишният срок от акредитацията на програмите и от направените първи авансови плащания. Процедурите...

Водещ: Вие казахте всъщност, че когато сме подали тези оценки за съответствие, ние сме посочили и пропуските.

Меглена Плугчиева: Да.

Водещ: Не е ли могло да бъде забавено това изпращане, да бъдат отстранени тези пропуски или сме разчитали на една снизходителност - това, че си признаваме пропуските, да бъде прието добронамерено?

Меглена Плугчиева: Абсолютно сте коректна с този въпрос. Да, в края на юни, началото на юли стана всичко това и съответно независимият одитен орган, на който нямаме право да се месим в работата, наистина дава положителната оценка, но е преценил, че трябва да посочи пропуските. Вие сте права, това се отчита точно като грешка, защото е трябвало да се изчистят всички грешки или пропуски, да се отстранят, и наистина, за да звучи убедително положителната оценка, която дава одитната агенция. Иначе се получава противоречие, което Брюксел, естествено, установява и реагира адекватно, да бъдат отстранени. Това е ситуацията, това е процедурата. От 350 оперативни програми, действащи в целия ЕС, във всички страни-членки, до момента 190 са получили одобрение. Както виждате, и ние сме в тези, които не са получили все още одобрение. Но дали в другите страни, ще е добре да се направи една справка, дали има една такава ужасяваща еуфория и едно такова самобичуване, и, за съжаление, абсолютна некомпетентност, която обаче се ползва като геройство, и която така се връща върху цялата ни страна, и отчуждава хората. Нали днес всички слушат и четат вестници, и ще кажат: оле, Боже, край, всичко е загубено, всичко е пропаднало, няма защо да чакаме нещо от тези средства. Което абсолютно не отговаря на истината.

Водещ: Добре. Ще могат ли да бъдат преодолени тези сериозни слабости, както каза...

Меглена Плугчиева: Ама естествено, вижте, това са ...

Водещ: Специално за ИСУН – какъв е проблемът там, кажете ни?

Меглена Плугчиева: Проблемът е простичък. Проблемът е, че хората искат да знаят, че имаме гарантиран контрол и сигурност при действието на информационната ни система при различните управляващи органи. Това означава, че отделните звена на министерства, а които работят с информационната система, вкарват наистина валидна информация, която може да бъде проверена, и да се знае, че всеки цент отива по предназначение. И има технически подробности и пропуски, които трябва да бъдат отстранени. И те, естествено, че могат да бъдат отстранени. Но затова казвам, че е добре да се работи сега, а не да се приказва и не да се ходи в Брюксел с молитви, с молби или с нещо друго. Трябва тук да си свършим работата, но един месец никой не е събрал управляващите органи и одитния орган, за да седнат и да се проверят пункт по пункт тези отделни пропуски и да бъдат отстранени. И вместо да приказваме...

Водещ:Но вие казвате, те са чисто технически. Те са чисто...

Меглена Плугчиева:Разбира се. Но вижте какво става в последния месец в администрацията – всеки ден с лопата се ринат хора. България не е толкова богата на човешки ресурс, и то висококвалифициран, а ги събирахме, както знаете, и трябваше да се крепи като рохко яйце всеки един специалист висококвалифициран, грамотен и с езикова квалификация, защото това не е така проста работа. А в момента, в последния месец реално не се работи. Има... Единственият отчет е към 15 юли 2009 г. И трябва да ви кажа, че ситуацията е такава: 2609 млрд. са средствата за периода 2007-2009 и от тези средства имаме проектни предложения за около 2400 млрд., и са сключени договори за 1992 млрд. Ами какво искаме? Вместо да се вгледаме и да четем цифрите, правим едни черни сценарии, ние сами се мъчим да се самоунищожим. Не знам каква е тази национална черта или е модерно в момента или просто е наистина непонятно и неразбираемо. И обществото съм сигурна, че ще бъде ужасено и не знае какво става. Губим от това. Разберете! Всички губим, цялото общество губи, защото сега при такава медийна кампания, която се провежда, всички хора, които са подготвили някакви проекти, ще се дръпнат и ще кажат: "Значи ние не можем нищо да направим. Спираме всичко", което абсолютно не е вярно. Изнесете данните. Извикайте съответните администрации на отделните органи и да се изнесат. Тези пропуски, които ги има, да се направи съответния график, да бъдат изчистени и да се знае в кой момент всичко това заминава в Брюксел и да се следят конкретно фактите. А не да се интерпретират така своеволно. Правим си мечешка услуга.

Водещ: Не смятате, че има някакво забавяне, защото аз ще си позволя да цитирам нещо от едно днешно интервю на еврокомисар Меглена Кунева, че имаме акумулирано забавяне, което трябва да бъде преодоляно.

Меглена Плугчиева: Знаете ли натрупаното забавяне, което е още отпреди години? То всичко това с натрупването се появява. Да ви припомня, че одитният орган, който прави тези оценки за съответствие, миналата година – 2008, октомври бяха сигналите от Брюксел, че за съжаление не е достатъчно професионален, недостатъчно независим и стартирахме реформа миналата година. Тази реформа трая също няколко месеца. Трябваше да привлечем специалисти одитори от четирите големи одитни компании. Всичко това беше направено, за да се създаде днешната независима одитна агенция, която издигнахме в статут, но бързо се забравят тези неща. И на практика тази независима одитна агенция реално стартира да работи от март месец. Не могат да станат чудеса. И в тези няколко месеца, затова аз през цялото време повтарях и натисках със срокове, за да може да се направят тези оценки за съдействието и да не сме в последния момент с тези оценки готови пред Брюксел. Защото не сме само ние. Всички 27 страни си приготвят оценките и ги пращат. И когато отидем в последния момент, ще трябва да чакаме и на съответната опашка и, второ, трябва наистина те да бъдат перфектни. Но това не значи, че трябва да правим драма, трагедия от всичко това. А трябва да си свършим работата.

Водещ: Какъв е вашият съвет? Всъщност понеже в пресата днес, разбира се, коментирайки този въпрос, се разглеждат два варианта, върху които е мислело правителството – изцяло нови оценки за съответствие или поправка в тези?

Меглена Плугчиева: Това, което на мен ми е известно като последна информация от Брюксел, е, че е дадено мнение да коригираме тези пропуски, които са констатирани. Като в голяма степен още преди да сдам поста, една голяма част от пропуските бяха отстранени. В момента вече не мога да ви кажа. Но трябва тези пропуски да бъдат отстранени - вчера го каза и господин Абът, и съответно да бъдат изпратени допълнителните информации и исканията за междинни плащания, които вече са изпратени от националния ни фонд, което гарантира, че ние сме спазили процедурата и няма опасност да загубим пари. Но това трябва да го свършим. Разбирате ли? Някой трябва да събере, да обобщи тази информация и да я изпрати, а и да бъдат информирани на политическо ниво.

Водещ: Ами може би затова се налага тази среща, за да бъде информиран Брюксел на политическо ниво с тази делегация?

Меглена Плугчиева: Ама не Брюксел. Брюксел е информиран. Тук имам предвид правителството да бъде достатъчно на политическо ниво информирано. Иначе в Брюксел трябва да ви кажа, че и Комисията по регионално развитие и, съответно „Човешки ресурси” – всички тези генерални дирекции са добре информирани. Така че те знаят.

Водещ:Т.е. вие казвате, че министрите и тези, които всъщност представят пред медиите нещата, не са добре информирани?

Меглена Плугчиева: Те знаят и се чудят защо не си довършим работата, а вдигаме толкова шум. Не бива и няма какво да се моли и няма за какво да се моли Брюксел, а трябва тук да си свършим работата. За това става дума.

Водещ: А дали ще се променят? Т.е. аз, докато вие говорехте и може би не ме чухте, казах, че всъщност твърдите, че министрите не са наясно какво е свършено.

Меглена Плугчиева: Ами не са. Не са поискали. Трябва да поискат информация от администрацията, за да се види кое докъде е стигнало и какво има да се довършва. За това става дума.

Водещ: Дали със създаването на това ново звено, което ще бъде обявено от госпожа Юлияна Николова, ще може да се канализира този процес и това, което...

Меглена Плугчиева:Ама то не е ново. То е съществуващо преименувано. То не е ново. И трябва час по-скоро да има, пак казвам, координация и обединяване на усилията и координацията. И това, което самата госпожа Кунева казва, че координацията в момента съответно е нарушена. И това не е добре.

Водещ: Да. Тя казва, че трябва Брюксел да знае с кого говори. Една точка да бъде контактната точка на Брюксел по тези въпроси. В случая можем ли да гадаем коя е тази контактна точка? Премиерът...

Меглена Плугчиева: О не, аз не мога да гадая. Не може премиерът да се занимава с процедури и с ежедневна координационна работа. Разбирате, че това е несериозно. Но че трябва да има такава и то на политическо ниво, по тоя въпрос си говорим тук от последните месеци.

Водещ: Да. Въпросът е дали ще се свърши нещо. Казвате вие, няма опасност от загубване на евросредства. Това е нормална процедура. Ако бъдат отстранени пропуските, ще получим тези оценки за съответствие.

Меглена Плугчиева: Да. И тези пропуски трябва да бъдат отстранени, за да бъде наистина положителната оценка, която е дала нашата одитна агенция, адекватна. Това е.

Водещ:Благодаря ви за този коментар. Меглена Плугчиева, депутат от Коалиция за България, заместник-председател на Комисията по европейските въпроси и усвояването на еврофондовете, а знаете, и бивш вицепремиер по еврофондовете в предишното правителство.

Денис Абът: България знае сега какво трябва да прави
България далеч не е най-лошият ученик в европейския клас и при това сега знае какво трябва да прави, за да бъде още по-добър ученик, заяви Денис Абът, говорител по въпросите на регионалната политика в Европейската комисия. Вчера той съобщи, че комисията не е одобрила четири доклада за "съответствие" връзка със седемте оперативни програми, по които България трябва да получи от Европейския съюз около 6,9 милиарда евро за периода 2007-2013 г. България не е най-лошият ученик, защото други страни в съюза още не са внесли 32 доклада за "съответствие" на програмите, а България знае какво трябва да прави, тъй като причините да не бъдат одобрени четирите доклада са съвсем ясно очертани, каза той. От общо седем програми за България в момента са отхвърлени докладите за "съответствие" по четири от тях, докладът по една е в процес на анализиране, а по две - "Околна среда" и "Регионално развитие", докладите още не са внесени или не са внесени в преработен вид, уточни говорителят. Според Денис Абът сега най-важното е в България да заработи компютърната информационна система за управление и контрол за изпълнението на оперативните програми, каквато трябва да има във всяка страна-членка на Европейския съюз. Това не означава, че системите за управление и контрол на оперативните програми трябва да бъдат еднакви във всички страни от Съюза, но целта на всички такива системи е да създават сигурност, че отпусканите по оперативните програми средства се харчат коректно и ефективно, че европейските фондове се използват в интерес на гражданите, че чрез тях се създават работна заетост и условия за икономически растеж, изтъкна той. Сигурен съм, че в България това ще бъде постигнато. Ако проблемът бъде решен по отношение на една от програмите, значително ще се увеличат шансовете всички останали за страната ви да бъдат одобрени, подчерта Абът. Като отново посочи, че няма да се иска възстановяване на досега изплатени авансово средства по оперативните програми за България, Денис Абът отбеляза, че не вижда риск страната ни да загуби европейски пари. По принцип усвояването на средства по оперативните програми става до три години след одобряване на докладите за "съответствие" по тях. С други думи, България разполага с 16 месеца, до края на 2010 г., одобряването да бъде постигнато. След като са известни проблемите, не мисля, че това ще отнеме толкова дълго време, подчерта той. Единственият риск България да загуби европейски средства е, щом започне финансирането по оперативните програми след одобряването на докладите за "съответствие", в Европейската комисия да бъдат представени лоши проекти с искане за плащания. Такива могат да са проекти, в които не са спазени условията за обявяване на обществени търгове или в които е открита измама. Но това важи за всички страни-членки на Европейския съюз, отбеляза Денис Абът. БТА

Бивши служители на ДАНС са информирали Яне Янев за корупция в агенцията
Бивши служители на Държавната агенция национална сигурност са информирали депутата Яне Янев за случаи на корупция и финансови злоупотреби в агенцията. Председателят на парламентарната комисията за борба с корупцията се срещна с подалите оставки ръководители на дирекции от Агенцията Велин Хаджолов и Рашко Зайков. В подадените сигнали става въпрос и за практики, и за личности, уточни Янев. Той ще информира лично главния прокурор, а утре ще има среща по този повод с председателя на ДАНС Цветлин Йовчев. БТА

Сръбски журналисти се обединиха в борбата против нов закон за медиите
Сръбски журналисти се обединиха в борбата против нов закон за медиите, който трябва да бъде гласуван в парламента следващия понеделник. Идеята за закона е на малката, но влиятелна партия от управляващата коалиция Г17 плюс, чийто лидер Младжан Динкич имаше известни пререкания с булеврадния вестник "Курир" и спечели няколко дела срещу него. Динкич, който е вицепремиер и министър на икономиката, заплашва да напусне управляващата коалиция и с това да разклати правителството, ако законът не бъде приет. Ако бъде приет, законът може да принуди издателите и главните редактори на вестниците да плащат милиони долари глоби, ако някой намери съдържанието на вестника за "оскърбително". Такива наказания могат да доведат до закриването на някои от най-важните вестници в Сърбия. ДПА, БТА

2 коментара:

оферти за ранни записвания каза...

Статията е доста неприятна точно защото в нея пише доста истина и реални факти от различни събития,които се случват в нашето ежедневие.Наистина е тъжно полицаи да убият по този начин свой хора и всичко да остане скрито или просто да се подмине с лека ръка, но именно и заради това сме на това дередже.Всеки нарушава закона знаейки, че с добър адвокат и най- вече пари ще му се размине .Това, че Колев е наложил правна квалификация умишлено убийство и то с всичките най-тежки придружаващи квалификации на най-тежките убийства, може и да е глупаво, но в дадена ситуация човек върши и неща,които не са добре премислени.

ремонтиране на пожарогасители каза...

Чудесно е че продължавате да ни пишете и информирате за нещата,които стават около нас и не само в нашата страна.Блога ви е страхотен и често го посещавам. Това че слд всичките действия някои от тях са провокирани от поредното измислено четиво за трагедията “Белите брези” по време на гангстерската война, Ани Крулева е може би очаквано о тмен.Радвам се че тя е ршила да едне и да напише по подробно как са имали пердвид в тазикнига както и вие пишете.Виждаме какво е положението в страната и как всеки прави каквото си поиска безнаказно.