събота, 31 октомври 2009 г.

ОЩЕ МАЛКО КЪМ ПОСЛЕДНИТЕ НОВИНИ ЗА ОКТОМВРИ

ПО ФОКУС

В ДАНС се шамаросват, разменят си крошета, и е късмет, че не са се застреляли, според Бойко Борисов
София. Премиерът Бойко Борисов заяви, че емоционално погледнато и като фактология – всеки би закрил ДАНС в настоящата ситуация, за да си гарантира, че повече няма да има шум около службата и изтичането на информация, предаде репортер на Агенция “Фокус”. Борисов заяви обаче, че е хубаво да има служба и това да е една интелигентна служба, каквото е и името и, а не – „да се шамаросват по канцелариите”. Борисов заяви, че случаи на пререкания и на размяна на удари между служители е имало и на по-високи нива, от случая, за който се знае, но отказа да ги назове. Той заяви, че това е срамно.
Според Борисов и бившият премиер Сергей Станишев, и шефът на службата Петко Сертов са знаели, че служителите се бият по канцелариите. "Късмет са имали, че не са се застреляли. Съгласете се - въоръжени хора, на такава възраст, да си разменят шамари и крошета" - каза Борисов.
В понеделник премиерът ще се срещне със служителите на ДАНС, за да разгледа техните проблеми и да ги успокои. Борисов заяви, че е работил пет години с тези хора и по негово време не е допуснал да има нито теч на информация, нито дестабилизация.
„Ще ги стабилизирам и те ще получат моето доверие” – бе категоричен премиерът.
Борисов каза още, че от страна на Синята коалиция са дошли разумни предложения във връзка с работата на ДАНС и вече е разговарял за тях с председателя на ресорната комисия в парламента – Иван Костов. Най-вероятно тези предложения са щели да бъдат приети.
Той съобщи, че официално Иван Драшков е бил освободен от поста си в ДАНС като заместник-председател за уронване на престижа на службата и затова не е чудно, че съдът се е произнесъл в негова полза.

Необходимо да се изпълняват функциите на ДАНС за защита на сигурността на страната, каза Иван Костов

София. Тази седмица ме накара, анализирайки ситуацията, да предложа на министър-председателя и на шефа на Държавна агенция „Национална сигурност” да направим една кръгла маса, на която да разискваме концепцията за новия ДАНС, която трябва да се появи от сегашната организация, каза в предаването “Седмицата” на Дарик радио Иван Костов, председател на Парламентарната комисия за контрол на ДАНС и съпредседател на Синята коалиция. Според Иван Костов е необходимо да се изпълняват функциите на ДАНС и има точно определени сфери на защита на сигурността на страната, които трябва да бъдат покрити от институция, която да предпазва от опасности обществото ни и държавата. На въпрос защо той като министър-председател не е създал такава агенция, Костов заяви, че той е вършел същата работа с по-друго организирани институции и допълни, че няма особено значение как точно ще бъде организирана една институция, а има значение дали тя е ефективна и изпълнява функциите си. „Една от най-важните организации бяхме създали ние за реализация на българските интереси и за защита на сигурността на страната. Спомнете си през какво сме минали през 1997-2001 година”, каза Иван Костов и допълни, че един от големите рискове в сигурността е допълнителното нарастване на престъпността в страната, което ще продължи, ако кризата в страната се развие.

Елиана Масева: ДАНС не отговаря нито на целите си, нито на афишираните средства за борба с корупцията
Благоевград. ДАНС е политическа полиция. Това заяви в седмичното обзорно предаване „Метроном” на радио “Фокус”-Пирин Елиана Масева - бивш член на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред. По думите й, структурата не отговаря нито на целите си, нито на афишираните средства за борба с корупцията и организираната престъпност. „След поредица от подобни скандали, авторитетът на ДАНС в очите на хората, които очакват да защитава националната и лична им сигурност, постепенно ще бъде точка, която е несъвместима с понятието държавната служба, която да отговаря за националната сигурност на Република България”, заяви Масева. „Това е една последна фаза в класацията на негативните оценки за една подобна служба, следователно тя трябва сериозно да се реформира, не може България да няма служба, която да отговаря за националната сигурност. Това, което ми правеше впечатление в 40-то народно събрание, че правителството на тройната коалиция избягваше да споменава организирана престъпност и в докладите, и в изявленията, и в информацията. Макар че в мониторинговите доклади на ЕК България беше критикувана като най-корумпираната и най-престъпната държава, а това не са случайни неща, това по-скоро говори за демотивация в най-високите части на властта, каза Илиана Масева. На въпрос как ще коментира липсата на деветте справки, адресирани до бившия премиер Сергей Станишев, Масева заяви: „Секретното деловодство е една от най-отговорните дейности в администрацията. Всички длъжностни лица, които работят в този сектор, много добре си знаят правилата, защото те се занимават само с това. Това да липсват такива преписки според мен е равнозначно на това, че държавността е била поставена на колене пред безхаберието на управлението, това че България губи от характеристиките си на правова държава”.

Зачервяване...
Националният съвет на БСП заседава днес. На пленума председателят на партията Сергей Станишев трябва да предложи нов състав на Изпълнителното бюро на БСП. БСП трябва да приеме и политическа позиция за 20 години от 10 ноември.

Евгений Узунов подава оставка като депутат?
Евгений Узунов е заявил пред Националния съвет на БСП, че си подава оставката като депутат, научи репортер на Агенция „Фокус”. Причината за решението му е предложението да бъде секретар на Изпълнителното бюро на БСП.

Сергей Станишев предлага 21 души за Изпълнителното бюро
21 души предлага председателят на БСП Сергей Станишев да влязат в Изпълнителното бюро на БСП, научи репортер на Агенция “Фокус”. Това са:
Секретари: Деница Златева, Корнелия Нинова, Евгений Узунов, Катя Николова;
Говорител: Димчо Михалевски;
Членове: Ваня Добрева, Михаил Миков, Янаки Стоилов, Борислав Гуцанов, Илия Баташки, Явор Гечев, Николай Малинов, Владимир Топенчаров, Бойко Великов, Атанас Костадинов, Ангел Найденов, Георги Пирински, Дора Янкова, Кирил Добрев, Кристиан Вигенин, Димитър Горов.
Националният съвет на БСП прие политическа позиция „10 ноември – Демократичното начало тогава и сега”
Националният съвет на БСП прие политическа позиция „10 ноември – Демократичното начало тогава и сега”, предаде репортер на Агенция “Фокус”. В документа се казва, че преходът у нас е довел до дълбоко социално разслоение, което поражда и новите социални конфликти. Бедността и безработицата, престъпността, неграмотността и болестите, се превърнаха в остри проблеми с дълготрайни последствия - пише още в документа. Една от основните причини за това е станало обстоятелството, че преходът е бил силно идеологизиран. Друга причина, отчетена в позицията, е десният неолиберален модел на промените.

Сергей Станишев: Управлението не демонстрира по никакъв начин ефективност и компетентност
В България се наблюдава динамика на развитие към едно авторитарно управление, което не различава по никакъв начин разделение на властите. Това каза на Националния съвет на БСП лидерът на партията Сергей Станишев, предаде репортер на Агенция “Фокус”. Според Станишев за сегашното управление добрата опозиция е мъртвата опозиция, което демонстрира агресия.
„От устата на премиера прозвуча дори заплаха за съществуването на БСП. По отношение на такива заплахи трябва да сме много категорични. Управлението не демонстрира по никакъв начин ефективност и компетентност”, заяви Станишев. По думите му - Кабинетът нищо не е направил досега, а се занимава само с ревизия на предишното управление. Според него тази ревизия се основава на „лъжи”. Такава лъжа било и твърдението на финансовия министър от вчера по отношение на фискалния резерв.
БСП подготвя политическа оценка на 100-те дни на управление на правителството.
По думите на Станишев медиите все ще не желаят да чуят аргументираната позиция на опозицията по отношение на управлението. Така например, когато БСП е поискала оставката на министъра на икономиката Трайчо Трайков заради отказа на RWE от участие в проекта АЕЦ "Белене", то почти не е било отразено.
„Днес разглеждаме един важен политически документ. Текстът действително е достатъчно добър като оценка”, коментира той. Станишев предложи да се изведе в отделен параграф ролята, която БСП е играла в постигането на национален консенсус. Без тази политика преходът е можел да бъде много конфронтационен, обясни той.

Румен Петков: Да твърдим, че сме раздавали куфарчета с пари без аргументи, означава, че сме съучастници в убийството на БСП
Когато самите ние твърдим, че сме участвали в процеса с раздаването на куфарчета с пари, не можем да се учудваме, че имаме такъв резултат на изборите. Това каза на Националния съвет на БСП Румен Петков, предаде репортер на Агенция “Фокус”. Да се поставя такова твърдение без доказателства означава, че ние обявяваме БСП за незаконно образувание, заяви Петков. Да твърдим, че сме раздавали куфарчета с пари без абсолютно никакви аргументи, означава, че ние ще сме съучастници в убийството на БСП, бе категоричен той. По думите му, ако е имало такива неща, то те отдавна щяха да са на показ.
Петков добави, че текстът на проектодекларацията е добре балансиран и в трите раздела. Всеки от нас може да търси и доразвива в него акценти, каза Петков. Той предложи като новото Изпълнително бюро да отговори на поставените въпроси в залата за раздаваните куфарчета с пари по списъци.

БСП трябва да отговори - кой и защо точно той стана богат за една нощ, според Татяна Дончева
Според Татяна Дончева, при обсъждането на проекта за декларация по повод 20 години от 10 ноември 1989 г., обект на анализ трябва да станат годините 1991, 1992 г. и да се търсят отговори на въпросите: Кой и защо точно той стана богат за една нощ? Защо беше разбита БНБ и защо лица получиха право да вземат необезпечени кредити? Защо БСП не заложи на мениджърите на късния социализъм?
Според Дончева в България няма община, в която да няма някой, който за една нощ да е станал богаташ в началото на прехода, предаде репортер на Агенция “Фокус”.
БСП не може с една кратка декларация да приключи темата за 10 ноември 1898 г. Това заяви Красимир Премянов на заседанието на Националния съвет на БСП. По думите на Премянов трябва Националният съвет или Изпълнителното бюро да извърши политически анализ на изминалите години и участието на БСП в процесите в страната.

Националният съвет на БСП обсъжда проекта на политическа позиция по повод 20 години от 10 ноември
Националният съвет на БСП обсъжда текста на проекта на политическата позиция по повод 20 години от 10 ноември 1989 г., предаде репортер на Агенция “Фокус”. Росен Малинов коментира, че сега е получил текста и в движение се запознава с него и добави, че това „не е най-добрата тактика, но е все пак тактика”.
Цвятко Цветков каза: „Добре е да има такава позиция на нашата партия, която направи 10 ноември и след него участва активно в процесите със своите грешки и своите положителни дейности. В такъв документ едва ли можем да дадем една задълбочена и цялостна оценка на този тежък 20-годишен период”. „Ние започнахме промяната в България и я извършихме, но и до ден-днешен нашата партия не се пребори за Национална програма за развитието на България след промяна. Нито веднъж не успяхме да внесем какво ще се прави като български модел след демократичните промени. Изпуснахме на няколко пъти да сложим приоритети на българското развитие, зад които да търсим националния консенсус зад това как да се развива България”, каза Цветков.
Кристиан Вигенин каза: „20 години след прехода виждам явления, които ме притесняват, и не са добре отразени в тази декларация”. В декларацията трябва да е записано, че ние категорично ще се противопоставим на авторитарните тенденции от последните месеци, че нашата партия ще остане стожер на демокрацията, отбеляза Вигенин. По думите му - сегашното правителство не е това, което е искало да види българското общество преди 20 години.

Персонални и функционални промени се очакват в Изпълнителното бюро на БСП, смята Кирил Добрев
Не само персонални, но и функционални промени се очакват в Изпълнителното бюро на БСП. Това каза пред Агенция „Фокус” Кирил Добрев, член на ИБ на БСП. Не мисля, че промените ще бъдат козметични. Мисля, че ще има доста сериозни промени. Нямаме и интерес от революционни промени, тъй като сме консервативна партия. Това ще бъдат необходимите промени, коментира той. По думите му единствено председателят на партията може да предложи състав на Изпълнителното бюро. „Той трябва да определи функционално кой как да отговаря по ресори. Кой ще си тръгне и кой остава - не мога да кажа. Очаквам да има сериозна реформа в Изпълнителното бюро”, допълни Добрев.

Проф. Чавдар Николов: Бюджет 2010 г. е кризисен, но не и антикризисен
Благоевград.Бюджет 2010 г. е кризисен, но не и антикризисен. Това заяви пред радио “Фокус”-Пирин икономистът проф. Чавдар Николов. „Той просто е един бюджет, който орязва разходите, обаче не прави нищо като противодействие на кризата”, обясни Николов. По думите му, това се дължи най-вече на стремежа за продължително уравновесен бюджет и това, че не се разпределят тежестите върху различните части на населението, които имат различна покупателна сила. „Това са задължителни неща при една криза, но те не са направени, направено е само едно орязване на разходите”, подчерта Чавдар Николов. Запитан 2010 г. ли ще е пикът на кризата у нас, икономистът отговори така: „Върхът на кризата ще бъде някъде края на тази и началото на идната година с някакво пребиваване на дъното към средата на идната година. Тогава Европа, ако излезе от кризата към края на годината, може да се надяваме на леко раздвижване”. Николов бе категоричен, че приоритетите в проектобюджета за следващата година не са истински, тъй в здравеопазването средствата се орязват и същевременно се прави „някаква половинчата реформа”. „Продължителната рецесия няма начин да бъде избегната, поне до края на идната година. Много е страшно това, което се очертава до края на тази година. При всяко положение безработицата, ще отиде на двуцифрени числа. Докато инфлацията в криза не може да бъде висока. Тази година е възможно дори да сме 1,5% - 2%. Догодина, дано не стигнем до дефлация, защото това е едно от най-разрушителните неща за една икономика”, обясни Чавдар Николов.

Климатичен компромис
Лидерите на ЕС постигнаха споразумение за това как да помогнат на развиващите се страни да се справят с климатичните промени, но в същото време нe посочиха колко конкретно ще бъде финансовият принос на Европа.
„Постигнахме споразумение”, заяви шведският премиер Фредрик Рейнфелд в края на двудневната среща на ЕС в Брюксел.
„Сега ЕС има силна позиция и започва обратното броене до срещата в Копенхаген”, добави той, имайки предвид международните преговори за климата в Дания през декември.
Лидерите на ЕС се споразумяха, че развиващите се страни ще се нуждаят от 100 милиарда евро годишно до 2020 година за борба с климатичните промени и последиците от тях.
В същото време европейските лидери така и не казаха каква сума ще идва от Европа, тъй като се запазват различията в позициите между бедните източноевропейски нации и по-богатите западни страни.
Литовският президент Далия Грибаускайте заяви, че ще бъде формирана работна група, която да изработи конкретна формула за това как помощта да бъде разделена между страните-членки.
Литва, Полша и седем други източноевропейски страни, са категорично против идеята размерът на финансовата помощ за развиващите се страни да се обвързва с нивата на замърсяване, което означава, че те ще поемат основната тежест. Вместо това те предлагат товарът да бъде разделен според националните доходи, което увеличава финансовата тежест за по-богатите западноевропейски нации.
27-членният блок се гордее от това, че е начело на борбата с климатичните промени и вече се съгласи да намали емисиите на вредни газове с 20% до 2020 година, но мнозина се опасяват, че лидерската му роля може да бъде изложена на риск, ако на преговорите в Копенхаген няма силен, единен подход. Тогава гласът на Европа ще бъде по-слаб при опитите да се убедят страни като Китай, САЩ и Индия също да съкратят вредните емисии.
От ЕС вече обявиха, че са готови да увеличат до 30% намаляването на вредните емисии, ако останалите развити страни се съгласят също да направят това по време на срещата в Копенхаген.
„Сега можем да погледнем останалия свят в очите и да кажем, че европейците са свършили своята работа”, заяви председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу по време на заключителната пресконференция в Брюксел.
„Беше важно ЕС да запази лидерската си роля и това стана”, добави Барозу.
В същото време той предупреди, че ЕС не предлага „празен чек” и е готов да работи с партньори, които са готови са сътрудничат.
Седем страни от Централна и Източна Европа, начело с Полша, поискаха да има по-конкретни предложения за това как Европа ще подели помощта за развиващите се страни. Те са обезпокоени, че националният принос ще бъде определен от нивата на замърсяване, а не от националния брутен доход на страните, като по този начин ще бъдат несправедливо засегнати.
„Има определени страни-членки, които са против това да се дава конкретно предложение от страна на ЕС. Ние настояваме за справедливо разпределение на тежестта. Не смятаме, че може да се допусне България и Румъния да плащат повече от Дания или Холандия, тъй като това би било напълно абсурдно”, заяви полският министър по европейските въпроси Миколай Довгeлевич.

Барселона ще бъде домакин на преговори за климата през следващата седмица
Мадрид. Испанският град Барселона през следващата седмица ще бъде домакин на последния кръг от преговорите по климата преди конференцията за климата на ООН в Копенхаген през декември, на която се очаква да бъде постигнато споразумение, което да замени Протокола от Киото, който изтича през 2012 г., предаде китайската информационна агенция Синхуа.
В Барселона делегатите ще обсъдят резултатите, постигнати от двете предишни работни групи по климата, с цел да изготвят нов, по-добър текст, който да доведе до окончателно споразумение в Копенхаген.
Преговорите ще бъдат разделени на пет блока, като всеки от тях ще се заеме с различните проблеми. Те са: обща позиция, адаптиране, смекчаване на последствията, финансиране и споделянето на технологии.
Сред трудностите, пред които ще се изправят делегатите, ще е и въпросът за това, с колко да бъдат намалени емисиите на газовете, причиняващи парниковия ефект.
В срещата в Барселона, която ще се състои от 2 до 6 ноември, се очаква да участват над 4 000 делегати и наблюдатели.

„Таймс”: Шансовете за споразумение за климата в Копенхаген намаляват, смята Ангела Меркел
Брюксел. Притеснена от безизходицата, в която навлязоха преговорите, предшестващи конференцията за климата в Копенхаген, германският канцлер Ангела Меркел предупреди своите европейски колеги, че от преговорите в датската столица през ноември може да се очаква само широка политическа рамка. По нейните думи, шансовете за всестранно споразумение за климата, което да замени Протокола от Киото, са се изпарили, пише британският вестник „Таймс”.
„Би било реалистично да се каже, че в Копенхаген ние няма да можем да постигнем споразумение, но е важно да се одобри политическа рамка, която да залегне в основата на споразумението”, каза Меркел в края на двудневната среща на върха на ЕС в Брюксел. „”
„Копенхаген трябваше да доведе до режим, който да замени този от Киото. Сега говорим за политическа рамка, а преговорите по споразумението ще продължат по-дълго”, добави тя.

Следващата среща ЕС-САЩ ще бъде фокусирана върху климата, икономиката, Афганистан и Иран
Брюксел. Следващата среща ЕС-САЩ, която ще се състои във вторник във Вашингтон, ще бъде фокусирана върху климата, световната икономическа криза, както и върху външните въпроси, по-специално Афганистан и Иран. Това се казва в съобщение на шведското председателство на Европейския съюз, предаде кувейтската информационна агенция КУНА.
„Срещата е важно събитие с оглед към конференцията за климата в Копенхаген през декември. Тя също е и възможност за укрепването на отношенията между ЕС и САЩ, с фокус върху общите усилия на САЩ и ЕС за установяването и укрепването на мира, просперитета и демокрацията по света”, се отбелязва в съобщението.
По случай срещата ще бъде дадено началото на нова инициатива за сътрудничество в сферата на енергетиката между САЩ и ЕС.
В отделно съобщение, разпространено от канцеларията на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Хавиер Солана, се казва, че високопоставеният европейски представител ще участва в срещата ЕС-САЩ на министерство равнище, на която ще бъдат обсъдени ситуацията в Близкия изток, последните събития в Афганистан и Пакистан, иранската ядрена програма и отношенията с Русия.

В Неапол италианската полиция е задържала един от босовете на Камората
Рим. В събота сутринта в Неапол служители на спецподразделение на италианската полиция са задържали един от най-опасните престъпници в днешна Италия - Салваторе Русо, предаде РИА Новости, позовавайки се на местни медии.
Русо е лидер на носещ същото име клан на влиятелната южноиталианска престъпна организация Камора. Той е осъден на доживотен затвор, а от 1995 г. е обявен за национални издирване. Името му фигурира в списъка на 30-те най-опасни престъпници в Италия.

"Гардиън": Британските консерватори настояха за приватизиране на Кралската поща
Лондон. Представители на Консервативната пария във Великобритания се обявиха за приватизирането на Кралската поща в страната, пише "Гардиън". По думите им претендентите за закупването й ще участват с голям ентусиазъм в процеса на приватизация, ако след края на спора между работниците и ръководителите на пощенската служба представителите на профсъюза се съгласят с модернизирането й.
Според изданието съществува риск от това, че предаването на Кралската поща в частни ръце ще изостри още повече ситуацията. След провала на преговорите между профсъюзите и ръководството на Кралската поща пощенските служители вчера проведоха поредната протестна акция.

„Айриш индипендънт”: Никола Саркози нанесе удар по надеждите на Тони Блеър да стане президент на ЕС
Париж. Френският президент Никола Саркози нанесе удар по надеждите на бившия британски премиер Тони Блеър да бъде избран за първия президент на Европейския съюз, публични оттегляйки подкрепата си за неговата кандидатура, пише ирландският вестник „Айриш Индипендънт”.
Френският президент бе първият европейски ръководител, който през 2007 г. предложи Блеър за поста, но попитан на срещата на ЕС в Брюксел, дали той все още подкрепя бившия британски премиер, Саркози каза: ”Имената, които първи са поставени на масата, може да не са тези, които ще бъдат избрани накрая”.

„Файненшъл таймс”: И Великобритания „рестартира” отношенията с Русия
Лондон. Предстоящото официално посещение на британския външен министър Дейвид Милибанд в Москва по покана на руския му колега Сергей Лавров вероятно ще бъде от огромно значение, пише „Файненшъл таймс”. След убийството на Александър Литвиненко през 2006 година отношенията между Лондон и Москва рязко се влошиха. Сега страните трябва да подчертаят, че сътрудничество между тях е възможно. Сферите на общи интереси са Афганистан, Иран и Близкия изток.
„Но Великобритания не трябва да капитулира по въпроса за Литвиненко – едно от най-чудовищните убийства в нашата епоха”, пише изданието. Позицията на Лондон – да се припомни на Кремъл и на руските специални служби, че те повече не трябва да извършват на британска територия убийства по политически причини.
В интервю за руското издание на списание „Нюзуик” Милибанд каза, че очаква от руското правителство конструктивни предложение за делото за убийството на Литвиненко. „Андрей Луговой, разбира се, може да бъде депутат в Държавната дума, но той продължава да е преследван. Ето защо ние сме открити за всякакви конструктивни предложения от страна на руското правителство. Надяваме се, че те ще помогнат на британския съд да накаже виновните в извършването на това ужасно убийство на територията на Великобритания”, отбеляза той.
Милибанд засегна и въпроса за дейността на Британския съвет в Русия. „Каквото и да прави Британският съвет в Русия, той се ползва с огромна популярност и е от полза за стотици хиляди руснаци”, заяви Милибанд.

Започнаха тържествата по случай 20-годишнината от падането на Берлинската стена
Берлин. Днес в германската столица започнаха тържествата по случай 20-годишнината от падането на Берлинската стена. В Берлин се събраха Джордж Буш-старши, Михаил Горбачов и Хелмут Кол, съобщава радио „Ехото на Москва”.
В своята реч бившият американски президент Джордж Буш-старши отбеляза, че с падането на Берлинската стена е приключила епохата на войната. Той добави, че президентът на СССР Михаил Горбачов е действал правилно през 1989 година и посочи, че цени решимостта му в този труден момент.
Основното тържество ще бъде на 9 ноември пред Бранденбургската врата. Очаква се тогава в Берлин да пристигнат руският президент Дмитрий Медведев, държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън, президентът на Франция Никола Саркози и премиерът на Великобритания Гордън Браун.

“Ал Ахрам”: Разширяването на ЕС бави сирийско-европейското споразумение за партньорство
Дамаск. На осми октомври ЕС съобщи, че е готов за подписването на споразумение за партньорство със Сирия. Европа покани външния министър на страната да подпише документа на 26 октомври в Люксембург. Сирия моли ЕС за подписване на подобно споразумение от четири години. Вероятно реакцията на Дамаск се очаква да е радостна, пита египетският вестник “Ал Ахрам”. Но не, Дамаск игнорира поканата в продължение на няколко дни.
След това сирийският външен министър Уалид ал Муалим съобщи, че споразумението е малко вероятно да бъде подписано на посочената дата. „Европейското решение за подписване е изненада за нас”, каза той. Очевидно Сирия се нуждае от време да обмисли предложението. Властите заявяват, че се надяват разглеждането на документа да приключи преди нова година, или вероятно през следващата година.
Според правителствени източници, твърде много икономически и социални промени са станали между 2004 и 2009 г. Нужно е да се преразгледат условията на споразумението, особено с оглед на промените в данъчната система и либерализирането на законите за търговия и инвестиции. Според сирийската страна е нужно време за да се оцени въздействието на разширяването на ЕС с приемането на България и Румъния.


ПО В.КАПИТАЛ

Първите 100
Правителството на Бойко Борисов показа, че решенията могат да се вземат бързо и прозра
Управлението на Бойко Борисов е различно от всичко, което сме виждали през последните осем години, и закръглянето на стотния ден (3 ноември) от излъчването на кабинета му е добър момент това да бъде отбелязано.

Най-важното, което този "ритуален" период в политическия живот трябваше да покаже, е дали със смяната на властта след изборите през лятото България е получила шанс за друго управление – свободно от корупция на най-високото ниво, способно да подрежда важните цели и кадърно, за да ги постига. Дотук кабинетът успя да запази и трите надежди. В 100-те дни се очертаха и възможностите, и ограниченията - на премиера, на повечето от министрите и на новата политическа конструкция.

Различни
Най-голямата сила на новото правителство е там, където лежи и най-сериозният му риск. Това, което често наричаме политическа воля, за пръв път от години е независима, проста и концентрирана на едно място – в самия Борисов. Качествената разлика е, че трудните решения могат да се взимат лесно и отговорността за тях е прозрачна. Това помага – достатъчно е само да си спомним с колко пазарлъци и компромиси по времето на Станишев се случваха не чак толкова сложни промени, като въвеждането на матурите в средното образование например. Да не говорим за нещата, които въобще не се случиха – здравната реформа и съкращенията в администрацията например.

За разликите в политическия стил да не говорим:
Бързи: Това правителство показа, че нещата могат да стават и бързо – между решението за преструктуриране на митниците и данъчните, съкращаването на регионалните шефове и преназначаването на служителите след изпит минаха само седмици. Самият премиер неведнъж показа, че обича да работи със срокове, по възможност кратки, и че владее завиден task management – според негови приближени базиран на кратки записки в малко тефтерче.
Публични: Отварянето на стенограмите от заседанията на Министерския съвет, включително и на предните правителства, също се случи за дни. Тези, които си правят труда да ги четат, сигурно вече са обърнали внимание на факта, че премиерът умело ги използва като още една "медиа", чрез която да отправя послания и да обяснява решения. Но материалните резултати са по-важни. Прозрачността на управлението е далеч по-висока в сравнение с всички предишни кабинети, а сигналът към отделните ведомства е да спазват същия стил.
Интерактивни: Правителството не само "предава", но и "приема". Готовността на премиера и част от министрите да приемат сигнал, среща или питане, да се появят на най-публично място и да отговорят на въпроси може да мине за популизъм, но също прави качествената разлика с предните управления и тя е в полза на кабинета "Борисов". В термините на интернет мрежата за професионални контакти Linked-in новото правителство е на пъти по-малко "нива на отдалеченост" и достъпът до него може да се случи лесно по институционални канали – през професионални или граждански организации.

Рейтингът е политическата валута
Анализът на начина, по който правителството работи, показва, че успехът или провалът на политиките ще са функция на хъса и способностите на отделните министри. Но това, което ще им даде свободата да работят, е "политическият заслон" от премиера, който той може да осигури само срещу една валута – собствената си популярност.
Не трябва да се забравя, че правителството е излъчено без пълно парламентарно мнозинство – макар и с гласовете на "Атака", "Синята коалиция" и "Ред, законност, справедливост". В тази конструкция досега "Атака" се оказва най-последователният парламентарен партньор на управляващата партия ГЕРБ. Условностите в подкрепата на последните две формации вече започват да проличават. През последната седмица от партията на Яне Янев намекнаха, че имат данни за корупция в новото правителство и макар че след бързо скръцване от страна на Борисов Яне "сви байрака", това беше ясен сигнал, че отношенията с РЗС се управляват трудно. Иван Костов, лидерът на ДСБ (която е една от двете партии в "Синята коалиция"), пък обяви, че ГЕРБ не може да разчита на подкрепата по закона за бюджета, след като той не е предварително съгласуван с тях.
Срещу плаващото парламентарно мнозинство Борисов има един коз е той не пропусна да го извади публично през последните дни, отговаряйки на Яне Янев – че ако ще е така, може да предизвика предсрочни избори. Увереност за подобно изявление вероятно дава безпрецедентно високият рейтинг на правителството и Борисов - 64 процента според "Алфа рисърч" , което е значително повече от доверието за кабинета "Станишев" след първите му 100 дни (47 процента). Докато това е така, мнозинството в парламента ще може да се удържа, защото при сегашните дадености на нови избори премиерът има шанс за пълно мнозинство, а подкрепящите го формации са заплашени за изпадане от политиката.

Тази специфичност на ситуацията обяснява и разделението на силите в кабинета. Борисов прави всичко за общественото мнение, а вицепремиерите Цветан Цветанов (МВР) и Симеон Дянков (финанси) заедно с останалите министри трябва да доставят резултата. Това обяснява почти нечовешката способност на премиера да открива безкраен брой детски градини, родилни отделения, музеи и предприятия, да дава интервюта и за най-маргиналните издания и да прегърне всяка лелка, дошла да го "пипне". И обяснява ролята му на PR коректор спрямо изявленията на министрите, когато не бъдат посрещнати с достатъчно одобрение (нагледен пример беше със Симеон Дянков и парите от фискалния резерв, но и бламирането на предложението за изравняване на пенсионна възраст на мъжете и жените и други).
Големият риск в играта с публиката са медиите, които като цяло са силно зависими от лобистки интереси и конфликтите решения бързо могат да бъдат пакетирани като непопулярни, съответно забранени.
Но резултатът от тази политика на Борисов засега е налице. "Правителството се ползва с изключителен комфорт, което го поставя в изгодна позиция да предприеме по-радикални мерки, включително и непопулярни", казва социологът Васил Тончев. Оттук нататък свободата за смели решения е обречена да намалява.

Дотук добре
Като за първите 100 дни правителството се справя почти отлично. Най-важните знаци са в икономическата област, вицепремиерът Симеон Дянков с небивала за който и да било от министрите в последните кабинети енергия успя да:
- направи възможно балансирането на бюджета за тази година (чрез чевръсто орязване на разходите) въпреки дефицитите, които се появиха в резултат от подценяването на кризата от страна на предния кабинет и необмислените предизборни харчове
- състави бюджета за догодина – отново такъв, че да позволи на България да претендира за макроикономическа стабилност, която не само да даде добра основа за бъдещ растеж, но и да позволи продължаване на преговорите за приемане на еврото
- заложи 15 % съкращения в администрацията, постави на дневен ред реформите в пенсионното осигуряване и здравеопазването
- адресира основни пробиви в приходната част на бюджета – криенето на акцизи в алкохолния бизнес и несъстоятелността на митниците, които ги събират.

Също толкова важна победа е започналият обрат в отношенията с Брюксел. Новият кабинет и самият премиер си извоюваха кредит на доверие, като достатъчно ясно демонстрираха желание да "играят по правилата" и да променят България. Въпреки липсата на езикова подготовка Борисов и се оказа достатъчно спокоен да общува и да преговаря без драми и с основните политически лидери на Европа, и с Путин.
Проблемите с еврофондовете бавно започнаха да излизат от критичната си фаза - след структурните промени в управлението им, въведени от правителството, земеделската програма САПАРД беше разблокирана, а доскоро замразените средства по ИСПА се усвояват наново. До края на годината се очаква да тръгнат и "големите" пари от структурните и кохезионните фондове.

В инфраструктурата новият регионален министър Росен Плевнелиев обърна на 180 градуса поведението на предшественика си, като се обяви за прозрачни процедури за възлагане на поръчки, върна диалога с Брюксел и се зарови в дебрите на пътната агенция, която ще трябва да изгради наново. Министърът на екологията Нона Караджова също успя да смени "въздуха" в ресора, като започна да поправя натрупаните неуредици – на първо място се зае с проектите, сроковете на които изтичаха и сигналите от Брюксел ставаха все по-заплашителни - за изграждане на депа за отпадъци и на пречиствателни станции. За кратко време министърът се произнесе по над 100 от заверените близо 1000 искания на фирми за разрешителни, с което спря практиката на "мълчаливия отказ" и затвори вратичката на част от корупционните практики.
Дали заради несигурността в отношенията с Русия, правителството се оказа най-колебливо в решаването на съдбата на големите енергийни проекти. Въпреки ясната заявка, че неразумно държавно финансиране на проект като АЕЦ "Белене" няма да има, "анализът" на проекта продължи толкова дълго, че отказът на единствения инвеститор – германския концерн RWE, успя да го изпревари и да предреши резултата.
Дългосрочно най-важни обаче вероятно ще се окажат започналите процеси за прочистване на съдебната система – не без участието на правосъдния министър Маргарита Попова. Разплитането на възлите там започна на принципа на ваденето на скелети от гардероба (прословутия скандал "Красьо", който доказа, че назначенията по висшите етажи на системата са по същество корупционни), но вероятно ще се наложи да бъдат подкрепени и със структурни мерки.

Пропуски и рискове
Има едно голямо обещание, което новата власт засега не показва, че опитва да спази – пренаписването на изборното законодателство и механизмите за финансиране и отчетност на политическите партии. Прекрояването на правилата в последния момент и въвеждането на псевдомажоритарен елемент във вота на 5 юли беше направено заради сметките на БСП и ДПС, че ще постигнат служебна победа, но това в крайна сметка им изигра лоша шега. Новите управляващи не трябва да допускат да оставят важните регулации за изборите и политическата система за последните дни на мандата и да повтарят грешките на предшествениците си.
Законодателната активност въобще се оказа слабо място на новото управление, което, изглежда, тепърва ще трябва да развива капацитет да превръща идеите си в проектозакони. Вакуумът в началото на мандата доведе до това, че при все ясните цели пред кабинета в парламента се обсъждаха случайно попаднали закони, някои от които заслужено получиха клеймото лобистки - за нотариусите и за културното наследство например.
Първият сблъсък на кабинета "Борисов" с наследството във службите за сигурност като че ли също не беше достатъчно убедителен. Скандалите от последните дни, свързани с изтичането на доклади от създадената от Станишев агенция за национална сигурност (ДАНС), показаха чудовщния разпад на тези системи. Борисов опита да използва излязлата информация, за да доразмаже политически предшественика си на поста. Голямата победа, обаче ще е да покаже, че знае как да изгради наново службите като професионални, ефективни и не прекалено скъпи за данъкоплатците звена, на които при това не се гледа като на политически инструмент на управляващите.

Следващите 200
Ако първите сто дни на правителството бяха усилни, следващите двеста ще са критични. Два процеса си заслужава да бъдат наблюдавани – как екипът на Борисов все пак превръща намеренията в действия и как ще повлияят социалните напрежения, които кризата ще роди, на реформаторската му готовност. Едва тогава ще видим наистина дали Бойко Борисов ще успее да употреби политическия си капитал за смислени резултати, или ще предпочете да жертва резултатите, ако се притесни, че губи от капитала.

Шпионската лига
Докато чакахме да бори престъпността, ДАНС се е занимавала главно със себе си
Ако българската мафия чете вестници и гледа телевизия, в последните дни има повод за истински празник.
Междуособиците в ДАНС, които досега бяха публична тайна, лъснаха черно на бяло пред цяла България под формата на секретна "справка", за която първо се разбра, че е изчезнала от Министерски съвет, а часове по-късно вече свободно можеше да бъде четена в интернет. От нея става ясно, че спецагенцията, за чиято издръжка данъкоплатците похарчиха 140 млн. лева през миналата година, през по-голямата част от времето се е занимавала главно със себе си.
Шумният скандал остави без дъх любителите на конспиративните теории и затрудни сериозно отразяващите го журналисти. Електронните издания и вестниците не смогваха с всичките опровержения, обвинения, дезинформации и контрадезинформации, които участниците в скандала пускаха по повод разсекретената справка. Дори и хора с калени сетива трудно можеха да проследят всички преплетени в скандала сюжетни линии и връзки (виж хронологията на събитията). В. "Стандарт" кръсти поредицата от сензационни разкрития "Шпионската Перла" по името на популярна сапунка.
Поредица от абсурдни събития оставиха усещането, че сме свидетели на гигантското активно мероприятие, в което медиите са неволни участници: бившата барета и съветник в ДАНС Алексей Петров носи като "лоялен гражданин" справка, в която обект на разработка е бил самият той. Другият главен герой на въпросната справка Стефан Гамизов разказва в детайли какво пише за него в документа, който уж не бил виждал. Оказва се, че оригиналът на документа, предназначен за четене от бившия премиер Сергей Станишев, липсва от секретната секция на Министерския съвет, въпреки че няма данни да е бил изпращан по законоустановения ред обратно в ДАНС. Часове по-късно фотокопия на 26 страници от строго секретния документ се появяват в интернет, качени на сървър в чужбина. Това накара соченият като автор на справката бивш контраразузнавач №1 Иван Драшков да наруши медийното си ембарго. Пред сутрешен блок той разказа как ДАНС се е управлявала на автопилот, а нейни "определени структури работили като улични банди", като рекетирали фирми за милиони левове.
Разкритията и инсинуациите, които напълниха ефира, дойдоха в повече дори и на премиера Бойко Борисов. "Най-интелигентната служба - от английски intelligence - разузнаване, интелект), а те се шамаросват. Иде ми да се разплача от това, което чета и слушам. Сутринта от 7 до 9 на 2 телевизора се ошашавих. А гледат и чуждите служби", заяви пред журналисти той.

Кой има интерес?
Поради липса на достатъчно информация е трудно да се формулират конкретни версии кой е изнесъл секретната справка в медиите. Възможните версии са прекалено много. В такива случаи ченгетата обичат да казват "Виж кой има интерес". Най-първосигналният отговор е, че това са хората на Иван Драшков, които по този начин са решили "да си върнат" на Петко Сертов и кръга около неговия бивш съветник Алексей Петров за времето, в което бяха низвергнати от агенцията. Едва ли обаче опитни контраразузнавачи ще прибегнат до толкова аматьорски действия. При това в момент, когато новият председател на агенцията Цветлин Йовчев се стреми всячески да ограничи излишния шум около работата на ДАНС.
Парадоксалното е, че на този фон главните герои в скандалната справка Стефан Гамизов и Алексей Петров изглеждат доста по-заинтересувани от нейното огласяване. И двамата имат стари сметки за уреждане с Иван Драшков и приближената му група контраразузнавачи, които сега са начело на ДАНС. Не е случайно, че и двамата побързаха да поискат прокурорски санкции за Драшков в първите часове след публикуването на доклада. (Алексей Петров побърза да поиска "незабавен арест" за Драшков пред блога на Николай Бареков.)
Двамата демонстрираха учудващ синхрон в действията си преди и след появата на доклада. Още щом се разбра, че Алексей Петров е занесъл секретната справка на Бойко Борисов, в телевизионно интервю за предаването "На четири очи" Гамизов обяви: "Въпросният доклад трябва да бъде по някакъв начин освободен от грифа секретно и трябва да бъде изнесен и да бъде публикуван публично, за да мога тогава съвсем спокойно да разказвам надълго и нашироко как беше покровителстван... например защо съществува проектът "АЕЦ Белене". По-късно пред сайта "Всеки ден" той добави: "Качването на доклада в интернет ми развърза ръцете, защото става ясно, че това, което е извършил Иван Драшков с тази справка, е престъпление от общ характер."
Близкият до Алексей Петров вестник "Галерия" в понеделник сутринта анонсира, че готви публикация за доклада, подобна на първата, когато вестникът публикува факсимиле от отчета на ДАНС за шестмесечието. През блога на Николай Бареков редакторът Кристина Патрашкова заяви, че този втори доклад ще е "поредният сюрприз за читателите на "Галерия". "Въпреки че вестникът не разполага с документа, в новия брой на изданието ще има доста любопитни подробности за него и около него", бе цитирана да казва Патрашкова. Така тя, без да иска, задейства обратното броене на бомбата, която Алексей Петров заложи със занасянето на доклада на Бойко Борисов.
За отбелязване е фактът, че самата справка е писана преди една година, но се появи точно седмица след като се разбра, че Иван Драшков може да се върне на работа в ДАНС. Това стана възможно, след като тричленен състав на Върховния административен съд отмени заповедта за неговото уволнение от кабинета "Станишев" (сегашният кабинет още не е обявил дали ще го обжалва).
Политическите мотиви за раздухване на подобен скандал също са разнопосочни. Чисто теоретично зад подобен компромат може да стоят както кръгове в ГЕРБ (целящи да нанесат пореден удар по кабинета "Станишев"), така и кръгове в БСП (търсещи вендета за преизбрания наскоро лидер Сергей Станишев). Вицепремиерът Цветан Цветанов не изключи и версията ченгеджийският скандал да цели дестабилизиране на кабинета "Борисов", като покаже на западните ни партньори, че ГЕРБ не може да упражнява изпълнителната власт. Разбира се, възможно е зад всичко това да стоят и далеч по-прозаични причини.

Муйо Пилата и "Котараците"
По-лесният отговор е на въпроса "Кой не стои зад изнасянето на доклада". Това със сигурност не са Сергей Станишев и бившият председател на агенцията Петко Сертов, които в момента са потенциално заплашени от прокурорско преследване за издаване на класифицирана информация. Каквато и да е причината за изчезването на оригиналната справка, тя със сигурност не би трябвало да се намира в ръцете на Алексей Петров (най-малкото защото самият той е обект на разработката). Станишев вече обяви, че е готов да се откаже от имунитета си, ако прокуратурата го поиска.
Освен публичното унижение да дава обяснения в прокуратурата само три месеца след края на управлението си Станишев трябваше да преглътне и поредната доза обидни критики на съпартийците си. Най-хард в изказванията очаквано беше Румен Петков, който в интервю за "24 часа" заяви: "И Муйо Пилата да бяхме избрали за лидер на БСП, щяхме да вдигнем 5% рейтинг - заради интереса към Муйо. С този лидер се сриваме всеки ден." След което добави: "Летят обвинения, че председателят е крадец, мръсник, боклук. Аз нямам различия с тези обяснения, защото председателят не е казал нищо. Лидерът се е вгледал в себе си и доубива БСП."
Повален в тежък нокдаун и под угрозата да се раздели с депутатския си имунитет, Станишев опита да контраатакува, като отмести фокуса на медиите и върху наследника му Борисов. "Защо не си направите експеримент - да се обадите на министъра на вътрешните работи или на председателя на ДАНС г-н Йовчев за приятелския кръг на "Котараците", за който половин София знае - свързан със строителство за паркинги на метро, както и с други аспекти - езерото "Ариана", подметна Сергей Станишев пред журналисти след разпита си в прокуратурата.
"Фирмите, котараците, мишоците - не влизам в този диалог", отвърна му премиерът Бойко Борисов. Малко по-късно при откриване на нова детска градина в с. Световрачане той си спомни, че познава общо седем мъже и жени с прякори "котето" и "котарака", но отрече те да са кръг, тъй като, ако е имало такъв, в ДАНС е щяло да има информация за него. "Не познавам никакви котараци, а ако бившият премиер Сергей Станишев е познавал такива или е имал информация за техни своеволни действия, не разбирам защо навремето не е сезирал прокуратурата, коментира вътрешният министър Цветан Цветанов. "Не е ли имало лъвове, които да пресекат действията на котараците", добави той.
По-шокиращо от всичко, изредено дотук, е твърдението на Борисов, че от Министерския съвет изчезнали още девет справки, а "май и десет". Една от липсващите папки носела кодовото наименование "Невестулка" и била срещу министър от кабинета "Станишев", уличен във вземането на подкуп за 100 хил. евро. На въпрос какво означава "Невестулка", той отговори: "Невестулката е едно животно по-голямо от пора."

"Проектът Нула" в действие
Най-сигурният резултат от скандала е, че почти тотално дискредитира идеята за съществуването на ДАНС. Агенцията, която трябваше да бъде борец срещу корупцията и организираната престъпност, в момента е превърната в посмешище. Справката разкрива, че още от самото й създаване тя е била арена на междуособни войни между две враждуващи крила (виж хронологията на скандалите в ДАНС). Най-очевидният извод от сблъсъка на лобита в нея е, че опазването на документи с най-тежкия гриф на защита "Строго секретно" се оказва трудно за българските разузнавачи. По-големият проблем е, че в стремежа да разчистят лични сметки помежду си или да обслужват партийни поръчки те са склонни да прилагат и непозволени методи, нарушаващи законите. Поне такова впечатление оставят въпросните 26 страници.
Както е осъдително да се подслушва незаконно и да се изпращат непроверени данни в прокуратурата, така е недопустимо и превръщането на агенцията по сигурността в заложник на частни корпоративни интереси. През седмицата бизнесменът Стефан Гамизов потвърди изнесеното в справката, че е "работил интензивно" със Сертов по проект, зад който стои интереса на частна консултантска фирма от САЩ. Става дума за "Проекта Нула", за който преди време Гамизов разказа и пред "Капитал". Тогава той обясни, че идеята е била да се създаде специално звено за борба с политическата корупция и мафията, съставено от млади и необременени служители на ДАНС. Проектът е бил лансиран пред екипа на Станишев от Гамизов, който работел в партньорство с американската фирма Government Reinforcement Services (GRS). Стойността на проекта е била 18 млн. евро, заяви тогава той пред "Капитал". Заглавието "Проект Нула" било лично откритие на Гамизов. "Това е понятие, което се използва в абсолютно всички служби за сигурност - дали в корпоративния свят или в държавния - когато рухне всичко. В буквалния смисъл на думата, когато рухне всичко, като в България, когато всичко се пропи в корупция, когато нищо не може да се направи", обясни той.
Именно на лобирането за този проект са посветени десетина страници в справката. От тях става ясно, че Гамизов е провеждал в продължение на седмици десетки разговори по телефона със съветниците на Станишев и самия Петко Сертов, за да настоява проектът му да мине през правителството. (Според справката за период от три месеца Гамизов е разменил със Сертов 36 телефонни контакта.) През седмицата лобистът обясни, че след голямата извършена подготвителна работа по проекта той внезапно бил спрян от "мекушавия" Петко Сертов, който се бил уплашил. Това обаче не омаловажава факта, че представител на частна компания е използвал приятелството си с шефа на ДАНС за прокарването на проект, от който той и американските му партньори е трябвало да получат добри комисиони. И в продължение на седмици е оказвал натиск върху екипа на премиера да мине докладната през Министерския съвет със заплахи от типа "ако стане фал, просто тогава ще стане катастрофата вече". Тези внушения са били прилагани спрямо четирима от най-близкото обкръжение на Станишев - съветниците Росен Карадимов, Ценка Василева, Ирена Борисова и Драгомир Стойнев. Пред сайта "Всеки ден" Гамизов потвърди, че е общувал с изброените премиерски съветници, но даде абсурдното оправдание, че всъщност ги тествал: "Всички те до един бяха много внимателно наблюдавани, тъй като беше отчетено, че те са риск за начинанието, което провеждах, поради простата причина, че това бяха хората, през които минаваше влиянието на лошите в МС."
Подобно абсурдно обяснение Гамизов даде и за близостта си с обвинения в данъчни измами бизнесмен Христо Ковачки, на когото е бил консултант по сделки в енергетиката. По думите му Ковачки е бил "интегриран" в "Проекта Нула", без да знае, защото трябвало от някъде да се "екстрактне" автентична информация за политическата корупция в България. Така например Гамизов разбрал, че при неназована от него приватизационна сделка бил даден рекорден рушвет от 15 млн. евро на политик от "първите трима мъже в държавата". В типичния си стил той отказа да назове корумпираният политик. Поради липса на каквито и да било доказателства би следвало да отнесем и това твърдение към десетките непроверими внушения, хвърлени от Гамизов в публичното пространство с определена цел.
Спорно е дали ДАНС се нуждае от "Проект Нула", за какъвто е лобирал Гамизов. Това, което е сигурно обаче, е че ДАНС действително се озова на "кота нула" след последния скандал. И по ирония главно действащо лице е пак Гамизов.

Начало на края. Или край на началото?
Както и да приключи поредният шпионски скандал около ДАНС, сигурно е, че идеята за нейното съществуване е окончателно дискредитирана. Оттук нататък агенцията трудно ще има обществена подкрепа и ресурс за сериозни реформи в сферата на сигурността, тъй като двете враждуващи групи агенти трудно ще постигнат мир. Дори и ДАНС да бъде закрита, както заплаши премиерът Борисов, междуособиците в средите на разузнаването едва ли ще спрат. В момента хората на Иван Драшков управляват агенцията, но имат срещу себе си могъщ враг в лицето на техните бивши колеги, които очевидно разполагат с богат арсенал от компромати. Те имат достатъчно ресурс да захранват мрежата от ченгеджийски сайтове със сензационни "разкрития" за месеци напред. И ако е вярно казаното от Бойко Борисов, че липсващите доклади с гриф "секретно" са "девет-десет", значи финалът на Шпионската лига все още не настъпил. Може да излезе, че тепърва предстоят плейофите.

На командно дишане
Оттеглянето на германската RWE от АЕЦ "Белене" потвърди, че проектът е рисков
Какво накара една компания, която не вижда риск да инвестира едновременно в три атомни централи във Великобритания, да се откаже от проект за една в България? Очевидно фактът, че българският е изначално сбъркан. Става дума за АЕЦ "Белене", а компанията е стратегическият инвеститор в проекта - германската RWE.
От няколко години проектът е на командно дишане, като кислородът (финансовите средства) се подава от държавата. Илюзията, че проектът е жизнеспособен, досега беше поддържана благодарение на перспективата за участие на RWE. В сряда обаче концернът обяви, че се оттегля от строежа на новата мощност. Аргументите му са същите, които български икономисти и анализатори изтъкват от месеци насам - нарасналият риск в резултат от прекомерното оскъпяване на атомната централа (крайната цена наближава 10 млрд. евро), неясното финансиране и екопротестите срещу избраната технология. По същите причини още в първите си дни на своя мандат и новото правителство се усъмни в икономическата целесъобразност на АЕЦ "Белене". Сега обаче кабинетът е изправен пред трудната задача да реши бъдещето на проект, в който вече са инвестирани над 1 млрд. лева от правителството на Сергей Станишев.

Вариантите са два
- да продължи проекта, но при нови условия, или да прекрати строежа, като се отпише инвестираното досега и бъдещите неустойки по вече сключените договори.
Засега индикациите на какво ще се спре кабинетът не са напълно еднозначни. От министерството на икономиката и от "Български енергиен холдинг" (БЕХ) дадоха да се разбере, че са склонни да направят последен опит, за да спасят АЕЦ "Белене". "Правителството ще предприеме необходимите мерки за преструктурирането на проекта и за даване на една нова европейска визия, в която максимално да бъде гарантиран държавният интерес", коментира зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Мая Христова. Според изпълнителния директор на БЕХ Галина Тошева "отказът дава възможност да се преосмисли и преструктурира проектът и да бъде поставен на нова основа". Строителят на централата – руската "Атомстройекспорт", също обяви, че продължава да изпълнява договорните си задължения по проекта и оттеглянето на инвеститора не е довело до преразглеждане на ангажиментите на компанията по договора.
Премиерът Бойко Борисов обаче не беше така оптимистично настроен. Той вече определи АЕЦ "Белене" като "пример как не трябва да се прави проект". "Те (RWE – бел. ред.) не искат да купят "котка в чувал", затова се оттеглят от проекта", заяви министър-председателят по повод отказа на германците и допълни, че правителството до последно се е опитвало да спаси "Белене". Според Борисов бившият премиер Сергей Станишев трябва да "каже какво е лъгал RWE, за да им докаже финансовата изгода от проекта". "Като е правил третата "първа копка" - откъде е щял да вземе пари, защото от RWE казват, че нямат финансова възможност. На базата на какъв анализ е налял 1.2 млрд лв. в АЕЦ "Белене", допълни Борисов.
В официалния си отказ от RWE изтъкват два мотива - финансовата криза и непостигането на два от етапите на проекта - подписването на окончателния договор с изпълнителя и финансовото структуриране на проекта. Позицията на ръководството на германската компания е била заявена още на 28 септември в София, когато директорът на RWE Юрген Гросман се срещна с премиера Борисов. Все пак компанията е поискала още малко време - до края на октомври, за да каже окончателно дали остава в проекта. Според германския вестник "Зюддойче цайтунг" мениджърите на RWE до последно са разговаряли с българските си партньори в НЕК, но

Съмненията в проекта са нараствали
с всеки изминат ден. Проблемите с финансовото структуриране на проекта проличаха още при оттеглянето на френската "Електрабел", с която RWE преговаряше за подялба на участието й от 49% в атомния проект. Германският концерн трябваше да инвестира 1.275 млрд. евро. Допълнителен проблем се оказа желанието "Атомстройекспорт" да индексира цените по проекта съгласно инфлацията в Русия, което щеше да оскъпи много строежа на централата.
Разбира се, зад отказа на германската компания не стоят само финансовите причини. RWE беше под силен натиск в Германия да се откаже от "Белене", защото трябваше да предостави корпоративни или друг тип гаранции за своя дял в проекта. Заради руската технология на "Белене" срещу него протестираха "Грийнпийс" и други екоорганизации. Това не е без значение за концерна, сред чиито основни акционери са общини в Германия, които не подкрепят атомната енергия.
Ако все пак българското правителство реши да продължи АЕЦ "Белене", оттук нататък проектът трябва да се подреди и да се реализира на чисто пазарна основа – като частен проект, в който, ако изобщо има участие на българската държава, то да е минимално. Индикаторът, че един проект е смислен, е инвеститорският интерес към него. В случай че не се появят надеждни инвеститори, единственото решение е да се прекрати построяването на атомната централа, дори и с известни загуби. В противен случай щетите за българската държава ще са много повече, а "Белене" ще се превърне от проекта на века в провал на века. Но това може би вече се е случило.

Бай Ганьо в университета
Бай Ганьо отдавна е тръгнал по Европа, но и до ден днешен я преброжда с нови сили -- за ужас на малцинството култивирани български емигранти. Поредното напомняне, че, за разлика от автора си, този литературен герой е чисто и просто безсмъртен, идва от д-р Румяна Иванова-Кийфер, преподавател в специалност славистика към Уни Триер.
Идния понеделник (2.11.), между 14:15 и 15:45, в зала C 22, д-р Иванова-Кийфер ще говори на тема Baj Ganju Balkanski -- eine schillernde nationale Symbolfigur und ein problematischer Europäer. Лекцията е част от отворена за гости ежеседмична поредица, в която учени от университета представят избрани теми от областите си на работа.
Интересът ми към състава на публиката е поне толкова голям, колкото този към самата лекция.


ПО В.МОНИТОР

1989, защото пропуснахме 1968
МАЙЯ ЛЮБОМИРСКА
60 фотоса, подредени пред Народния театър, показват какво се случи в България преди две десетилетия. Изложбата е в чест на 20-годишния юбилей от падането на Берлинската стена и ни връща към емоциите от първите дни на промяната. Тогава за нас, българите, демокрацията се асоциираше със свалянето на Тодор Живков от върха на държавата. Днес от дистанцията на времето, пък и още тогава, по-прозорливите видяха в това режисирана смяна на кръговете от комунистическата партия, които дълги години продължиха да се опитват да командват управлението - на светло или в сянка. Впрочем и до днес сянката на съмнението как България стигна до промяната си остава. А защо, ще говорим малко по-късно.
А сега да се върнем към събитието с днешна дата. И най-талантливите снимки трудно могат да пресъздадат еуфорията от първите дни на ноември 1989 г. - хората излизаха по улиците и празнуваха с бутилки в ръце падането на Живков. За по-младото поколение това е неразбираемо, но по това време повечето българи не можеха да си представят, че някога Бай Тошо ще слезе от сцената. Знаехме за перестройката на Горбачов в Съветския съюз, четяхме "Огоньок", но у нас нищо не се случваше. Това е обяснението и на всенародните тържества, когато Тодор Живков падна от власт. След време нарекоха това "Нежна революция", а и до днес ние се гордеем с факта, че не проляхме кръв и запазихме гражданския мир. Дали обаче това беше единствено и достатъчно условие. Ако анализираме мъчителния път на българската демокрация, отговорът е - не.
Демократичните промени у нас имаха трудна съдба. И ако търсим обяснение, най-вярно едно от всичките е, че ние като общество не направихме и най-малкото усилие поне да разклатим, ако не да бутнем системата.
Унгарците имаха 1956 година, когато на 24 октомври 500 хиляди съветски военни потушиха въстанието в Будапеща. Всичко започва с излизането по улиците на унгарската столица на студенти от техническия и икономическия университети. Бунтът придобива кървав вид, след като отряди на тайната полиция стрелят срещу демонстрантите. За ден към въстаналите се присъединяват близо милион унгарци, а събитието предвещава окончателния крах на комунизма три десетилетия по-късно.
Чехите имаха Александър Дубчек и 1968-а, когато на 20 август танковете на Варшавския договор потопиха в кръв бунтовете за свобода.
Поляците имаха Лех Валенса и профсъюза "Солидарност", които още през 1981 година започнаха активно да протестират срещу комунистическия режим. Стигна се дори дотам, че на 13 декември 1981 г. полският генерал Войчех Ярузелски, ръководител на полската комунистическа партия и министър-председател на Полша, обявява военно положение срещу полския народ.
В същото това време ние се спотайвахме. После, след 10 ноември 1989 г., изпълзяха едни дисиденти и започнаха да обясняват как са се борили срещу Тато. Само че - навярно под юргана вкъщи. Такава е нелицеприятната истина.
Сега, 20 години по-късно, влязохме в НАТО и станахме пълноправни членове на Европейския съюз - немислими за времето си национални идеали. А имаме и знанието за силата на гражданското общество, което също ще ни послужи.

Тръгва ревизия на здравната каса
Шефовете да хвърлят оставки, поискаха депутати от ГЕРБ
ПОЛИНА ПАУНОВА
Лъчезар Иванов разкри, че предвидените за районните офиси на НЗОК средства на практика не са стигнали до тях.
Депутатите от ГЕРБ ще настояват за външен финансов одит на здравната каса. Ревизията трябва да обхване дейността на всички офиси на ведомството в страната за периода 2006-2008 година. Отделно ръководството на НЗОК трябва да си подаде оставката незабавно. За това настояха вчера шефът на здравната комисия в парламента и заместник-председател на НС Лъчезар Иванов и негови колеги. Аргументът беше, че ръководството на ведомството е злоупотребявало с парите на районните здравни каси. По искане на д-р Иванов Министерството на здравеопазването изготвило доклад, който ясно сочи, че има разлики между бюджетите на районните здравни каси и реално предоставените средства от централния бюджет на НЗОК.
Причина за поисканата проверка е, че парите в районните каси са се разпределяли не по приетия правилник и не по установения принцип. С авансовото заплащане на касата пък са се ощетявали изпълнителите на болнична медицинска помощ.
Шефът на здравната комисия посочи районната болница в Благоевград, която при предвиден бюджет от 20.18 млн. лв. е получила с 12 млн. лв. по-малко. Според зам.-председателя на Народното събрание разликата се получава заради незаконосъобразен трансфер на пари от една болница към друга с решение на управителния съвет на НЗОК. Официалният мотив за тези действия е, че голям брой лица, които по район са към една болница, предпочитат да се лекуват в други. Като пример той даде болницата в Кюстендил. По думите на Иванов оперативното ръководство на касата е приело правила, които не е спазило. По този начин според него са се облагодетелствали само определени районни каси. Д-р Лъчезар Иванов заяви категорично, че не е ясен редът, по който са извършени авансовите плащания, а всички средства са разпределяни субективно.
В момента бюджетите на районните каси се определят в зависимост от броя на здравноосигурените лица, избрали личен лекар на територията на съответната РЗОК. Тези бюджети се разпределят чрез определена методика по месеци и болници. Болниците имат прогнозни бюджети, с които разполагат, но сумите се коригират всяко тримесечие в зависимост от броя на пациентите, лекувани по клинични пътеки. Плащанията се осъществяват за реално извършени и отчетени дейности, поради което прогнозният и реалният бюджет на дадена болница не винаги съвпадат. "Твърдеше се, че всичко в касата е нормално. Стана ясно, че няма принципи при преразпределението на средства", отбеляза още народният избраник.
Скандалът с управлението на здравната каса избухна преди няколко дни, когато Иванов обвини шефовете є, че не се справят със задълженията си, както и че е цинично да се хвалят, че са спестили милиони, защото не било нормално да се икономисва от здравето на хората. Парламентът дори отхвърли отчета за дейността на НЗОК през 2008 година.

Жак Ширак на съд за злоупотреби
Жак Ширак
Френската съдийка Ксавиера Симеони постанови бившият президент Жак Ширак да бъде изправен пред съда по обвинения в злоупотреби от времето, когато е бил кмет на Париж, предаде агенция Франс прес. Не е сигурно обаче, че срещу вече 76-годишния Ширак, който беше кмет на френската столица от 1977 г. до избирането му за президент през 1995 г., ще има процес, след като парижкият прокурор Жан-Клод Марен по-рано поиска прекратяване на делото, пише АФП.
Проучваните от Симеони обвинения се отнасят за трудови договори за фиктивни работни места, сключени от парижката община с приятели и съдружници от политическия лагер на Ширак в замяна на услуги, припомня Ройтерс. Жак Ширак ще бъде съден по общо 21 пункта за злоупотреби с обществени средства между 1983 и 1995 г.
Ако бъде осъден, Ширак може да получи присъда до 10 г. затвор.

US конгресмени уличени в корупционни практики
Секретни данни от разследване за предполагаеми нарушения на няколко членове на Камарата на представителите в американския Конгрес изтекоха в медиите. Разкритията на Комисията по етика разтърсиха камарата в четвъртък, докато конгресмените бяха затънали в предложения за гласуване. Комисията обяви, че разследва две представителки на демократите от Калифорния - Максин Уотърс и Лора Ричардсън, но се затрудни да обясни присъствието в списъка на разследваните на няколко други депутати, за които няма данни да са извършвали каквито и да било нарушения.
Уотърс използвала влиянието си, за да подпомогне банка, от която съпругът є притежавал акции. В резултат от това двойката спечелила парични облаги.
Ричардсън не е представила изчерпателна информация в данъчната си декларация и се е възползвала от специални условия при вземане на заем.
Поверителният доклад станал обект на хакерска атака, в резултат на което изтекъл в медиите.

Лидерът на Киргизстан назначи сина си на висок държавен пост
Курманбек Бакиев
Президентът на Киргизстан Курманбек Бакиев назначи 32-годишния си син Максим на висок пост в централноазиатската република, съобщи АП.
Назначението задълбочи подозренията, че Бакиев готви сина си за свой наследник на президентския пост. Максим Бакиев беше назначен с президентски указ за ръководител на Централната агенция за развитие, инвестиции и иновации. В указа се посочва, че агенцията разработва стратегия за икономически реформи. На практика той ще контролира икономическата политика на Киргизстан и ще се отчита пряко пред баща си. Другият син на Бакиев - Марат, работи в службата за държавна сигурност, приемник на съветския КГБ. Братът на президента - Жаниш Бакиев, е шеф на охраната му.

“Спящ агент” на “Ал Кайда” получи 8 г. затвор в САЩ
САЩ все още държат в Гуантанамо над 200 души, срещу които не са повдигнати обвинения.
"Спящ агент" на "Ал Кайда", признал контакти с организаторите на атентатите от 11 септември 2001 г., беше осъден на 8 г. и 4 месеца затвор в Пеория, щата Илинойс. Съдията можеше да осъди Али ал Марри от Катар на цели 15 години, но намали присъдата заради "крайно жестокото му третиране", според израза на съдия Майкъл Мим, по време на близо шестте години, през които Ал Марри е задържан без официални обвинения в затвор на военноморските сили в Южна Каролина.

Решението на съдията може да бъде прецедент за бъдещи съдебни дела, тъй като САЩ все още държат в Гуантанамо над 200 души, срещу които не са повдигнати обвинения. Ако бъдат признати за виновни, те могат да претендират времето, през което са били задържани, да се смята за излежана присъда.
През май 44-годишният Ал Марри се призна за виновен за участие в заговор за осигуряване на материална подкрепа и средства за чужда терористична организация. В съда завчера той плака през 10-те минути, докато даваше показания. Щастлив съм, че нямам кръв по ръцете си и действията ми не са навредили никому, каза той.
Съдията обаче заяви, че се съмнява в искреността на разкаянието му за това, което е направил, и подозира, че би го направил отново, след като се върне у дома.
Подсъдимият помоли за милост, за да може да види отново съпругата, петте си деца и 80-годишната си майка. Той благодари тихо на Аллах на арабски, когато беше произнесена присъдата.
Вероятно част от времето, прекарано във военния арест, ще бъде зачетено и приспаднато от присъдата и Ал Марри ще излезе от затвора след по-малко от шест години. След освобождаването му той ще бъде депортиран.
Той призна, че е бил обучаван в лагери на "Ал Кайда" и е пребивавал в нейни тайни бази в Пакистан между 1998 и 2001 г., както и че е имал редовни контакти с Халид Шейх Мохамед, смятан за мозъка на атентатите от 11 септември, и с Мустафа Ахмад ал Хаусауи, снабдил атентаторите с пари и западно облекло. Арестуван е през декември 2001 г. като студент на университета "Брадли" в Илинойс.


ПО ДНЕС+

Дянков разсекретява договорите на кабинета Станишев
Пълно разсекретяване на договорите, които са сключени между държавата и частни компании, обяви вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков, по време на среща с бизнеса в София.
Според него договорите сключвани в министерствата от предишното правителство са били печелени от единствената кандидатствала фирма, защото условията са били засекретени. Дори поръчките за химикалки и канцеларски материали, които са били обявявани от министерство на финансите, са били засекретявани, описа изненадите на които се натъква той. Според него твърдението на Пламен Орешарски по повод сключеното тайно споразумение с БНБ, че секретите трябва да останат, е показателно за начина, по който е била управлявана страната досега. Затова той обяви пълна прозрачност в държавните поръчки и договори.
Според Дянков може да се очакват любопитни факти след като бъдат разсекретени договорите. От три дни негов екип работи по проучването на всички договори, сключвани по скрит за обществото начин. Очаквайте подробности./БГНЕС

Престъпността в страната ще се увеличава заради кризата твърди Костов
Рисковете от кризата могат да се сведат до три направления. Това заяви в предаването „Седмицата" на Дарик Иван Костов, лидер на ДСБ и съпредседател на Синята коалиция. Данните за това той прочел в доклад, изготвен от ДАНС.
„Ако трябва от трите направления да избера основния - рискът е допълнителното нарастване на престъпността в страната, което неминуемо ще последва в случай, че кризата се развие", каза той. „Една част от авторите на доклада казват, че част от фирмите ще предпочетат да изпаднат в сивия сектор, за да се скрият, да оцелеят, а според друга част - ще увеличи криминалния контингент и посегателствата срещу собствеността. Това е едно от най-сериозните предупреждения", обясни още Костов.
В доклада, който Костов чел се акцентирала още и на това, че има риск от фалити на значителна част от фирмите. „Като казвам значителна - 20% от фирмите е възможно да изпаднат в несъстоятелност", заяви Костов, който е и председател на парламентарната комисия за контрол на ДАНС.
„Мен ме накара тази седмица анализирайки ситуацията да предложа на министър-председателя и на шефа на ДАНС да направим една кръгла маса, на която да разискваме концепцията за новия ДАНС, който трябва да се появи от сегашната организация - как да стане това, какви цели да си поставя, как да ги постига, и това да бъде открит разговор, да бъдат представени тези идеи и по този начин да се спре с тези нескончаеми атаки срещу една от важните институции за сигурността на страната", обясни още Иван Костов./Дарик радио

Борисов: Има умисъл в питането за фискалния резерв
Съзирам умисъл във въпроса на бившия финансов министър Пламен Орешарски, каза премиерът Бойко Борисов след откриване на разширение към детска градина в столичния квартал „Люлин“.
Ако друг депутат беше питал за фискалния резерв – дали от „Синята коалиция“, „Атака“, РЗС, ДПС – щях да приема питането в парламента за нормално. В случая пита Орешарски – този, който е извършил криминалното деяние, знаейки, че след като пита в парламента, Дянков трябва да отговори. „Вие нямате право да разсекретявате наши решения“ - цитира премиерът изказване на бившите управляващи. „Ми тогава – що питаш?“, каза Бойко Борисов. Според него по този начин се е целял провал на банковата система, както по време на Жан Виденов. Станишев и Орешарски играят не „ва банк“ /всичко на масата/, те искат след тях да има потоп. Преди седмица Станишев каза, че пипането на фискалния резерв е опасна игра, защо тогава той го е пипал, запита Борисов. Решенията за това са на моето бюро, ако още веднъж някой се обади, ще ги извадя. Вчера е имало среща между вицепремиера Симеон Дянков и управителя на БНБ Иван Искров – тази тема повече няма да се отваря.

Премиерът каза, че има предложения на Синята коалиция за ДАНС, които са много разумни. Това, което е изтекло /секретна информация от ДАНС/, то си е отишло, от тук нататък, да не се получава, каза Борисов. В понеделник ще ми кажат къде и как е бил теча, за да го заключим. Считам, че е хубаво да има служба, която да е по линията на контраразузнаването, борбата с тероризма, борбата с корупцията по високите етажи – тя да е интелигентната служба, а не да се шамаросват по канцелариите.
Главният прокурор Борис Велчев е казал, че им трябва време и не бива да бъдат пресирани, за да се разследва изтичането на секретна информация. Съобразявам се с това негово искане, каза Борисов. Когато могат, когато имат време – да го направят. Само искам да знаят, че те са също част от държавата. Когато ми броят на мен 100 дни, ... те вече години са на тези постове и трябва да са много по-критични към скоростта на работата си, не аз да бъда, обърна се премиерът към репортерите и присъстващите в двора на детската градина. Когато имат време, когато могат - дано е в рамките на нашия мандат, да се произнесат.
"Обидно е да се шамаросват вътре. Обидно е, че премиерът е знаел. Обидно е, че тогавашният председател на ДАНС – Петко Сертов е знаел, че по канцелариите се бият. Късмет са имали, че не са се застреляли. Защото – въоръжени хора, на такава възраст, на такива постове да си разменят шамари и крошета... Има неща, за които нямам обяснение и коментар", каза Бойко Борисов. /БГНЕС

Няма коментари: